Lista aktualności Lista aktualności

Bushcraft i Surwiwal

UWAGA! Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie
ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem
stanu epidemii oraz Rozporządzeniem z dnia 1 kwietnia 2020 r. zmieniającym
rozporządzenie z dnia 31 marca 2020 wprowadzone zostały nowe zasady
bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem koronawirusem, w tym ograniczenia w
przemieszczaniu się. Z lasów można korzystać tylko, stosując się do aktualnie
obowiązujących ograniczeń wprowadzonych przez ministra zdrowia, określonych na
rządowej stronie:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

 

W duchu odpowiedzialności społecznej apelujemy o pozostanie w domach.

 

Lasy Państwowe wyznaczyły na terenie kraju specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha (43 obszary), gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. To pilotaż, do którego przystąpiło także Nadleśnictwo Polanów.

Co ważne: nocleg jest darmowy!

Na naszym terenie wskazaliśmy dwa obszary (łącznie 1,5 tys. ha), które mogą odwiedzać bushcraftowcy oraz survivalowcy. Te tereny to lasy Leśnictwa Gołogóra oraz Leśnictwa Żydowo (szczegóły możecie zobaczyć na mapie). Obszar wyznaczają słupki oddziałowe - 602, 603 – 605, 607, 627 – 633, 635 – 641, 645.

Program pilotażowy potrwa do 31 stycznia 2021 roku. W Nadleśnictwie Polanów temat koordynuje Karolina Sominka, specjalista SL ds. ochrony lasu i ppoż.

Okres pilotażu ma pozwolić leśnikom, którzy nie znali bliżej tej formy rekreacji, przekonać się, że uprawianie survivalu i bushcraftu nie tworzy zagrożeń dla lasu i innych osób. Obszary objęte programem będą monitorowane: leśnicy i wolontariusze z grup bushcraftowych będą prowadzili obserwację, wywiady z napotkanymi turystami, ankiety internetowe.

Chętni, którzy chcą spędzić noc w lesie w tzw. pionierskich warunkach, muszą się trzymać odgórnie ustalonych zasad. To pozwoli zachować ład i porządek w naszych lasach. To także ważne dla bezpieczeństwa uczestników survivalu i bushcraftu. A więc – zgodnie z regulaminem – możliwe jest spędzenie w lesie maksymalnie dwóch nocy z rzędu. Grupa może liczyć maksymalnie cztery osoby. Każdy nocleg należy zgłosić mailowo nie później niż w dniu noclegu na adres naszego Nadleśnictwa: polanow@szczecinek.lasy.gov.pl

Jeżeli zamierzacie nocować w lesie, zalecamy użycie hamaka albo tarpa. Jeżeli chcecie rozbić namiot – zróbcie to na twardej powierzchni, by nie uszkodzić runa leśnego i ściółki leśnej.

Pamiętajcie też – w lesie obowiązuje zakaz używania otwartego ognia. W miejscu pobytu nie wolno więc rozpalać żadnych ognisk. Nie wolno też korzystać z kuchenki turystycznej. Ogniska można palić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Ponadto nie wolno wjeżdżać samochodem w miejsce, gdzie planujemy spędzić noc albo dwie (jedynie na wyznaczony w pobliżu parking).

Mamy też ogromną prośbę, która także wpisuje się w regulamin: po noclegu w lesie należy przywrócić miejsce pobytu do stanu wyjściowego, trzeba po sobie posprzątać!

Zajrzyjcie do naszych lasów! Zapraszamy. Może pokochacie survival i bushcraft, jeżeli jeszcze nie znacie smaku tej przygody.

Kontakt: tel. 94 318 82 37, ul. Klonowa 12, Polanów. Mail: polanow@szczecinek.lasy.gov.pl .

Informacje szczegółowe można także uzyskać pod adresami:

http://www.polanow.szczecinek.lasy.gov.pl/pilotaz-bushcraft-i-surwiwal

oraz http://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/pilotaz-bushcraft-i-survival

Zależy nam na Twojej opinii na temat pobytu w lesie. Podziel się swoimi wrażeniami. Specjalnie do tego celu przygotowaliśmy formularz ankietowy, dostępny tu http://personal.ewaluacja.eu/index.php/364718?lang=pl.

 


Baza noclegowa RDLP w Szczecinku Baza noclegowa RDLP w Szczecinku