Asset Publisher
ABC dokarmiania ptaków . Rozwoziliśmy karmę dla ptaków.
Choć jesienna aura jest w tym roku łaskawa, to jedno jest pewne – zima jest coraz bliżej, a wraz z nią spadek temperatur i opady śniegu, co oznacza dla ptactwa i zwierzyny leśnej ograniczony dostęp do wszelkiego rodzaju pożywienia. Stąd akcja Nadleśnictwa Polanów. Przez ostatnie dwa tygodnie odwiedziliśmy różne placówki oświatowo – wychowawcze w naszej gminie i przekazaliśmy karmę dla ptaków. Byliśmy w MOW, w Żłobku, w dwóch polanowskich przedszkolach, w Szkole Podstawowej, w Liceum oraz w filiach w Nacławiu i Bukowie.
- Pracownicy Nadleśnictwa Polanów przybliżyli dzieciom temat dokarmiania ptaków – mówi Patrycja Nowakowska, Podleśniczy p. o. Specjalisty Służby Leśnej ds. ochrony przyrody i lasów społecznych w Nadleśnictwie Polanów, która tłumaczy szczegóły: - Ważne, żeby zacząć je dokarmiać przed nadejściem śniegu i mrozów, aby ptaki wiedziały, gdzie mogą szukać pokarmu, gdy jego zdobycie w naturze jest utrudnione. Karmę w formie kul tłuszczowych wywieszamy regularnie od jesieni do wiosny. Z kul tłuszczowych korzystają sikory - w Polsce regularnie występuje 6 gatunków sikor: bogatka, modraszka, sikora sosnówka, sikora uboga, sikora czarnogłówka, czubatka. Przy karmnikach spotykamy dwa pierwsze gatunki oraz kowaliki, raniuszki, dzięcioły duże. Nasiona, które spadną na ziemię lub ziarno, które dołożymy, wabią ptaki z rodziny łuszczakowatych, czyli zięby, wróble, dzwońce, trznadle. Natomiast dokładając do karmnika owoce takie jak jarzębina, głóg, przekrojone jabłka, zwabimy drozdowate – kosy, kwiczoły, drozdy śpiewaki, a nawet droździki. Z kolei dokładając orzechy - przywabimy sroki, kawki i sójki. Przy karmnikach mogą pojawiać się również goście z północy – jemiołuszki, gile oraz jery.
Ważne: dokarmiając ptaki należy pamiętać o odpowiedzialności. Karma powinna być dostępna całą zimę, a karmniki regularnie czyszczone, gdyż pleśniejące pożywienie może zaszkodzić ptakom, a w odchodach mogą znajdować się pasożyty. W przypadku kul tłuszczowych, tych w plastikowych siateczkach, należy pamiętać o dokładnym przywiązaniu siateczki i uprzątnięciu siateczki już opróżnione, gdyż zaplątanie się w siatkę lub jej połknięcie przez duże ptaki lub psy może im poważnie zaszkodzić.
- Obserwacja ptaków uczy cierpliwości i dostrzegania szczegółów, umożliwia dzieciom zainteresowanie się ptakami i polubienie naszych ptasich przyjaciół. A zima, to ten moment w ciągu roku, w którym ptaki stają się bardziej widoczne w naszym otoczeniu i gdy częściej niż zazwyczaj potrzebują naszej pomocy. Pamiętajmy jednak, że musimy być w tym odpowiedzialni i konsekwentni – podkreśla Patrycja Nowakowska.