Asset Publisher Asset Publisher

Las wiosną

Mimo mroźnych nocy i poranków w lesie już wre: ptaki tokują, budują gniazda, a niektóre gatunki już wysiadują jajka. Płazy rozpoczęły swoje wędrówki, w kałużach i na podmokłych łąkach kłębi się skrzek. Młode żaby dzielnie przedzierają się przez trawę. Dno lasu przyprószone kolorowymi kwiatami roi się od mrówek i pająków. Czasem ptasią wrzawę chwilowo przygłuszy ociężała samica trzmiela poszukująca starej nory gryzoni, aby w niej założyć gniazdo dla rodziny, której da początek…

Fot. 1. Młoda żaba zielona

Wczesna wiosna ma niewątpliwie wiele do pokazania, a najlepsze jest to… że o tej porze świetnie wiele rzeczy widać. Słońce jeszcze tak nie razi w oczy, a niebo można obserwować aż po horyzont – idealny moment aby popatrzeć na ptaki. Nad polami skowronki, myszołowy, wróciły też kanie i błotniaki. Wśród krzewów przy Nadleśnictwie czasem mignie dzierzba srokosz… prawdziwy Zorro wśród ptaków! Nawet jeśli dzierzb może nie uda się zobaczyć, zawsze można przeszukać cierniste krzewy w poszukiwaniu nabitych na kolce zdobyczy.

Widać też dno lasu, bo jeszcze nie zarosło. Widać mrówki, pająki i oleice…. Ze słońca korzystają gady. Najłatwiej zobaczyć jaszczurki czmychające z pobocza, gdy idziemy leśną drogą. Widać płazy, które jak co roku zmierzają w stronę zbiorników wodnych, by złożyć jaja – a każda grupa inaczej: traszki zawijają w liście, ropuchy skrzek składają w sznurach, a żaby w kłębach.

Do spacerowania zachęca też słońce – w końcu to za jego światłem tęskniliśmy przez ostatnie kilka miesięcy.

Zachęcamy do obserwacji, nim pole widzenia przesłoni bujna roślinność a wiosenne spektakle dobiegną końca!

 

Fot.2. Kłęby żabiego skrzeku

Fot.3. Ropucha szara na dnie Rzeki Grabowej

Fot.4. Śledziennica – jeden z gatunków zwanych geofitami – rośliny, które rozwijają się wiosną, zanim glebę zacienią liście drzew i krzewów

Fot. 5. Pająk na wawrzynku wilczełyko


Asset Publisher Asset Publisher