Asset Publisher Asset Publisher

Nadleśnictwo Polanów na wojnie z kornikiem drukarzem. Spotkanie z przedstawicielami Instytutu Badawczego Leśnictwa

Kornik drukarz spędza sen z powiek nam leśnikom. Ten chrząszcz z podrodziny kornikowatych szczególnie „umiłował” sobie świerki, ale żeruje również i niszczy też inne drzewa, jak np. sosna, jodła, czy modrzew. Kornik potrafi zniszczyć drzewostan na ogromnej powierzchni. My - leśnicy sięgamy po różne sposoby, by ograniczyć działanie tego szkodnika. Stosujemy m. in. pułapki feromonowe i staramy się eliminować te drzewa, które zostały przez kornika zaatakowane.

Temu, jak walczyć z kornikiem drukarzem było m. in. poświęcone ostatnie spotkanie z udziałem przedstawicieli IBL, czyli Instytutu Badawczego Leśnictwa, które odbyło się w Nadleśnictwie Polanów. 

Instytut Badawczy Leśnictwa, zgodnie z celami statutowymi, prowadzi badania i prace rozwojowe w zakresie zalesiania i odnawiania lasu, pielęgnacji, użytkowania, a także ekologii, ochrony przyrody, genetyki oraz ekonomiki i polityki leśnej.

Instytut aktywnie uczestniczy w opracowaniu, na rzecz organów władzy państwowej, aktów prawnych oraz innych dokumentów, w tym wynikających z międzynarodowych konwencji i porozumień, a także Polityki Leśnej Państwa.

IBL, założony w 1930 r. jako Zakład Doświadczalny Lasów Państwowych, w 1934 r. został przekształcony w Instytut Badawczy Lasów Państwowych. Od 1945 r. istnieje jako Instytut Badawczy Leśnictwa, działający obecnie pod nadzorem Ministra Środowiska. Prowadzi szeroką działalność naukowo-badawczą. Prowadzone badania z zakresu leśnictwa i gospodarki leśnej tworzą profesjonalnie przygotowaną bazę wiedzy. W IBL prowadzone są badania według najnowocześniejszych i stale rozwijanych metod, a wykonywane prace studialne oraz ekspertyzy wspomagają nauki leśne i gospodarkę leśną. Służy temu poszukiwanie nowych rozwiązań, prowadzenie osłony naukowej przy wdrażaniu wyników badań do praktyki oraz doradztwo w tym zakresie. Instytut realizuje także zadania w zakresie upowszechniania i wdrażania systemów certyfikacji lasów PEFC (Programme of the Endorsement of Forest Certification) i FSC (Forest Stewardship Council).

- Niestety, nie ma na tyle skutecznej metody, która pozwoliłaby całkowicie wyeliminować kornika drukarza – mówi Leśniczy Paweł Malepszy z Leśnictwa Zacisze w Nadleśnictwie Polanów, który uczestniczył w naradzie. – Nasze spotkanie z udziałem prof. Iwony Skrzecz z IBL służyło omówieniu nowej metody, która jest stosowana w Czechach. Nadleśnictwo Polanów znalazło się wśród kilku nadleśnictw w kraju, gdzie ta metoda jest testowana. Za nami pierwsze działania w terenie. Wybraliśmy dwa miejsca, gdzie występuje kornik. Kilka drzew zajętych przez kornika spryskaliśmy specjalnym środkiem kornikobójczym, który został przetransportowany do górnej części kolejnych drzew przy pomocy niewielkiego specjalnego podnośnika, a następnie został rozprowadzony na poszczególnych drzewach – wyjaśnia Leśniczy Paweł Malepszy.

Pierwsze efekty będą widoczne już niedługo, w najbliższych dniach. Za miesiąc przewidziano kolejne podobne działania na terenie Nadleśnictwa Polanów, podczas których znowu zostanie zaaplikowany środek służący wytępieniu kornika.

– Mamy nadzieję, że ten środek zahamuje rozwój i rozprzestrzenianie kornika w lesie – mówi Leśniczy Paweł Malepszy.