Asset Publisher
Obuwik pospolity pod lupą naukowca. Z leśnikami na botanicznym szlaku.
Nadleśnictwo Polanów gościło 29 maja prof. dra hab. Dariusza Szlachetko z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Pan Profesor przeprowadził wizytację populacji obuwika pospolitego (Cypripedium calceolus L.), który występuje na terenie Nadleśnictwa Polanów.
Ze strony Nadleśnictwa w wizytacji uczestniczyli: Patrycja Nowakowska, Referent ds. ochrony lasu i ppoż. w Nadleśnictwie Polanów oraz Bronisław Maszke, Leśniczy Leśnictwa Żydowo.
Podczas wizytacji prof. Dariusz Szlachetko przeszkolił Panią Patrycję Nowakowską ze sztucznego zapylania obuwików, omawiając przy tym biologię rozmnażania gatunku, budowę kwiatu i sposób przenoszenia pyłkowin z pręcików na znamię kwiatu. Pan Profesor omówił także z pracownikami Nadleśnictwa szczegóły zabiegów, które mają na celu ograniczenie sukcesji naturalnej na stanowiskach obuwika pospolitego.
Dziękujemy za to pouczające spotkanie!
Storczyki to nasze prawdziwe skarby! To unikatowe rośliny, które występują na terenie Nadleśnictwa Polanów. Inwentaryzacja stanowisk storczyków na terenie Nadleśnictwa Polanów była przedmiotem ubiegłorocznych - XIII Dni Różnorodności Biologicznej w Leśnym Kompleksie Promocyjnym Lasy Środkowopomorskie - Nadleśnictwo Polanów.
Podczas badań terenowych w ramach XIII Dni Różnorodności Biologicznej w Leśnym Kompleksie Promocyjnym Lasy Środkowopomorskie w Nadleśnictwie Polanów zinwentaryzowano 174 taksony roślin naczyniowych, które należą do 53 rodzin i 122 rodzajów. Liczba gatunków w poszczególnych rodzinach waha się od 1 do 15. Najbogatsze w gatunki są rodziny: wiechlinowate (Poaceae) – 15, turzycowate (Cyperaceae) – 12, astrowate (Asteraceae) – 11, selerowate (Apiaceae) i bobowate (Fabaceae) – po 7.
Warto tu podkreślić, że wyniki analiz szczątków makroskopowych roślin zachowanych w osadach geologicznych Polski północnej dostarczają pierwszych istotnych danych, dotyczących wczesnoholoceńskiej kolonizacji populacji storczyków (Listera ovata, Dactylorhiza maculata, D. majalis) w Europie północno-środkowej. Pierwsze stanowiska storczyków w woj. zachodniopomorskim (m.in. Platanthera bifolia, Dactylorhiza spp.) datowane są na około 1000 lat po rozpoczęciu okresu ocieplania klimatu w holocenie.
A już w sobotę 17 czerwca zapraszamy na Spacer z leśnikiem na terenie miejscowości Wielin. Przyjść może każdy - to spotkanie otwarte, bez zapisów. Zbiórka o godz. 10 przy zejściu do jeziora (od strony kościółka). Spacer, który poprowadzi Nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów Jacek Todys, będzie m.in. okazją do tego, by zobaczyć kwitnące o tej porze roku polanowskie storczyki. Taka okazja może się szybko nie powtórzyć! Serdecznie zapraszamy!