Asset Publisher Asset Publisher

Cztery pory roku w lesie – nasi leśnicy współpracują z Zespołem Szkół Publicznych w Polanowie

Odwiedzili nas uczniowie z klasy II B z Zespołu Szkół Publicznych w Polanowie, a dokładniej – naszą ścieżkę dydaktyczno – edukacyjną w Krągu. To były ich pierwsze zajęcia w ramach programu „Cztery pory roku w lesie”, który przygotowała wychowawczyni klasy pani Małgorzata Żak.

Zgodnie z założeniami programu uczniowie z klasy II B razem z wychowawczynią Małgorzatą Żak mają odwiedzić las cztery razy w roku – jesienią, zimą, wiosną i latem, by na własne oczy zobaczyć, jak las zmienia się w ciągu roku. 

Zagadnienia, które zostały omówione podczas pierwszego (jesiennego) spotkania, podczas którego uczniowie mogli poznać ścieżkę edukacyjną w Krągu, to:   ogólny wygląd lasu;   rozpoznawanie drzew po liściach i owocach;   dlaczego drzewa gubią liście (które gubią, a które nie) i zmieniają swoje kolory;   podział drzew ze względu na rodzaj liści, ich budowa;   jesienne dary lasu, z których korzystają ludzie (podział grzybów na jadalne i trujące) oraz te potrzebne  zwierzętom do przetrwania;  zwierzęta, które szykują się do długiego, zimowego snu (jak to robią);  zwierzęta, które nie zasypiają na zimę (podział, przykłady);  ptaki leśne odlatujące i pozostające na zimę w naszych lasach;  ciekawostki.

Zimą, gdy znowu się spotkamy, wśród zagadnień, które zostaną poruszone podczas zajęć, również jest przewidziany ogólny opis wyglądu lasu zimą – będziemy mówić o tym,  co się zmieniło przez minione tygodnie od jesiennej wizyty; będziemy też  rozpoznawać  drzewa po budowie i kolorze kory; mówić o  zwierzętach, które można spotkać zimą w lesie (przypomnienie ze spotkania jesiennego);  czym żywią się zwierzęta podczas mroźnych dni zimowych;  jak możemy pomagać przetrwać zimę zwierzętom leśnym; będziemy  rozpoznawać tropy zwierząt leśnych; porozmawiamy też o tym,  co nam ludziom może dać las zimą; będą też oczywiście  ciekawostki.

Wiosną także porozmawiamy o tym, co się zmieniło w wyglądzie lasu, ale też o warstwowej budowie lasu – omówimy przykłady roślin i zwierząt żyjących w poszczególnych warstwach;  nazwy lasów ze względu na gatunki drzew rosnących na danym terenie;   co się dzieje wiosną w lesie (budowa gniazd, znoszenie jaj);  dlaczego ważny jest kolor zielony w lesie;   jakie kwiaty możemy znaleźć w lesie wczesną wiosną;  powrót ptaków zza mórz (przypomnienie ze spotkania jesiennego i zimowego);  bogactwo owadów, skąd się biorą na wiosnę;  zwierzęta leśne pod ochroną; i jak zawsze – różne ciekawostki.

Latem, poza kolejnym omówieniem wyglądu lasu, omówimy podczas zajęć zaplanowanych przez panią Małgorzatę Żak:  wylęg młodych ptaków oraz młode zwierzęta leśne (ssaki, gady itp.);  letnie dary lasu, z których korzystają ludzie (owoce, grzyby);  czy w lesie trzeba chronić tylko zwierzęta zagrożone wyginięciem (rośliny);   do czego człowiek może wykorzystywać drzewa;   co to są pomniki przyrody (przykłady z naszego regionu);   jak i dlaczego tworzy się rezerwaty i parki narodowe.

Po każdej wizycie uczniów klasy II B w lesie powstaną później na zajęciach w szkole książeczki tematyczne o omówionej porze roku. My leśnicy jesteśmy na tak! Cieszy nas ta inicjatywa, bo to zwiększa świadomość potrzeby poszanowania środowiska wśród naszego społeczeństwa  już od najmłodszych lat. Tak trzymać!

I oczywiście niezmiennie zapraszamy na naszą ścieżkę edukacyjną w Krągu, którą znajdziecie w lesie przy trasie z Polanowa do Sławna, niedaleko zajazdu. To naprawdę świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z całą rodziną. I to o każdej porze roku! Na miejscu będziecie mogli poznać wiele ciekawostek i cennych informacji na temat lasu, mieszkających tam zwierząt i ptaków, występujących drzew, ale też na temat pracy samych leśników. Zapraszamy! Nie będziecie żałować!


Asset Publisher Asset Publisher