Asset Publisher Asset Publisher

Dokarmianie ptaków. Z wizytą w Przedszkolu Gminnym w Polanowie

Wszyscy wiemy, jak ważna jest edukacja, także w zakresie leśnictwa, i to już od najmłodszych lat. Dlatego naszym zdaniem tak ważne są m. in. spotkania z dziećmi, które chłoną wiedzę z ogromną ciekawością i entuzjazmem. Koronawirus wiele zmienił w naszym życiu, także na polu edukacji. Od dłuższego czasu nie możemy prowadzić zajęć na żywo z udziałem najmłodszych z gminy Polanów, którzy tak chętnie nas odwiedzali, by posłuchać opowieści o lesie i jego mieszkańcach, a także, by dowiedzieć się, jak zadbać o otaczającą nas przyrodę i żyjące w lesie stworzenia.

Zima to czas, gdy bardzo często rozmawialiśmy z dziećmi o tym, jak o tej porze roku dokarmiać zwierzynę leśną oraz ptaki. Niestety, z powodu pandemii, zajęcia zostały zawieszone. Tęsknimy za tymi spotkaniami, za przedszkolakami i uczniami najmłodszych klas, którzy z radością wyruszali na leśny szlak, by razem z leśnikami dokarmiać zwierzęta i ptaki, by poznawać gatunki drzew, uczyć się rozpoznawać tropy. Dlatego postanowiliśmy, że w miniony wtorek odwiedzimy przedszkolaki z Przedszkola Gminnego w Polanowie, a raczej wybierzemy się do Przedszkola z wyjątkowym prezentem – z pięknie wykonanym drewnianym karmnikiem dla ptaków, który jest dodatkowo przyozdobiony w nasze firmowe logo, na pamiątkę.  Zabraliśmy też ze sobą specjalnie przygotowaną karmę. 

– Dzieci wiedziały, że przyjedziemy, czekały na nas w oknie  – mówi Karolina Sominka, specjalista Służby Leśnej ds. ochrony lasu i ppoż. w Nadleśnictwie Polanów. – I choć – z powodu reżimu sanitarnego - nie mogliśmy wejść do środka, to i tak było bardzo sympatycznie. Prezenty przekazaliśmy paniom nauczycielkom, które obiecały, że karmnik jak najszybciej znajdzie swoje miejsce w ogrodzie, a dzieci będą dbać, by ptaki były regularnie karmione.

- Wzruszyły i bardzo ucieszyły nas te wszystkie roześmiane buzie, które zobaczyliśmy w oknach przedszkola – przyznaje Karolina Sominka. – To było bezcenne. Nasza wizyta, o czym się przekonaliśmy, sprawiła wszystkim wiele radości. Mamy nadzieję, że szybko spotkamy się z maluchami na zajęciach na żywo. 

A skoro o dokarmianiu ptaków mowa, to chcemy Was prosić, abyście także pamiętali o naszych małych skrzydlatych przyjaciołach. To wiele nie kosztuje, a o tej porze roku, gdy zdobycie pożywienia przez ptaki, jest dla nich szczególnie trudne, może być ratunkiem przed głodem. Pamiętajcie jednak, aby być konsekwentnym. Gdy już zaczniecie dokarmianie ptaków, to pilnujcie tego – one zapamiętują miejsce, gdzie jest „stołówka” i do niego wracają, czekają aż ktoś „poda do stołu”. Poza tym warto też pamiętać, by podrzucać ptakom karmę, która jest dla nich przeznaczona. Nie wolno ich karmić solonymi produktami, jak np. chleb. Nie wolno też podawać pęczniejącej po zjedzeniu kaszy, czy ziaren.