Asset Publisher Asset Publisher

Konferencja Naukowa „Miejsce gleb w edukacji połączona z jubileuszem prof. dr. hab. Stanisława Brożka”

Mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w Konferencji Naukowej w Krakowie, która została zorganizowana przez tamtejszy Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja (Wydział Leśny).

- Mieliśmy okazję wysłuchać nie tylko ciekawych wykładów, wśród nich m. in. prezentacji dr. Tomasza Wanica na przykładzie naszego Nadleśnictwa – przypomnę, że doktor Wanic gościł u nas kolejny raz w ramach Dni Różnorodności Biologicznej, a jego wykład został zatytułowany: Elementy edukacji gleboznawczej podczas Dni Różnorodności Biologicznej w leśnym kompleksie promocyjnym lasy środkowopomorskie, ale też zwiedzić Centrum Edukacji Gleboznawczej – Muzeum Gleb – mówi Joanna Dominik, specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Polanów.

Uczestnicy wzięli udział w sesji naukowej „Miejsce gleb w edukacji wyższej”. O potencjale dydaktycznym środowiska przyrodniczego lasów doświadczalnych SGGW w Rogowie mówili naukowcy: Danuta Czępińska-Kamińska, Józef Chojnicki, Marek Kondras, Lidia Oktaba. O edukacji gleboznawczej na potrzeby urządzania lasu opowiadał dr inż. Roman Zielony z Wydziału Leśnego.

W ramach sesji naukowej „Miejsce gleb w edukacji przyrodniczo leśnej” m. in. o zagadnieniach gleboznawczych na różnych etapach edukacji dzieci i młodzieży mówił Jakub Jaźwiński z UR.

- Drugiego dnia pobytu mieliśmy zajęcia w terenie, a dokładniej w Ojcowskim Parku Narodowym – dodaje Joanna Dominik. – Podczas spaceru po Ojcowskim Parku Narodowym zaprezentowano nam aspekty edukacji przyrodniczo - leśnej uwzględniające aspekt glebowy. Było nam niezmiernie miło gościć na Konferencji Naukowej w Krakowie, gdzie mogliśmy zapoznać się z wieloaspektowym ujęciem tematyki dotyczącej gleb, ale też wymienić się doświadczeniami z innymi uczestnikami zjazdu.