Asset Publisher Asset Publisher

Las Pamięci Jana Pawła II pod Polanowem. Akcja „Łączą nas drzewa”

Nadleśnictwo Polanów zorganizowało akcję sadzenia drzew w ramach ogólnopolskiej akcji Lasów Państwowych „Łączą nas drzewa”. Wydarzenie służyło jednocześnie utworzeniu Lasu Pamięci Jana Pawła II. Stąd nazwa akcji: Łączą nas drzewa – Las Pamięci Jana Pawła II.

- Drzewa są tym elementem, który łączy pokolenia, drzewa łączą nas bez względu na wiek, płeć, profesję, czy wykształcenie – mówił Jacek Todys, Nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów. – Drzewa są fundamentem, będą trwać bardzo długo, setki lat. Drzewa dojrzewają, rosną, umierają, wykorzystujemy je na różne cele, na papier, meble, różne wyroby, które są nam potrzebne, to jest niezmienny element.  Jest też drugi aspekt tej naszej akcji -- w ostatnim czasie wydarzyło się wiele wokół postaci Jana Pawła II. Jan Paweł II zawsze nas jednoczył, to postać łącząca całe pokolenia. Patrzę na to  jako Polak i jako osoba wierząca. Pamiętamy rok 81., następnie rok 89. I 2005, gdy zmarł Jan Paweł II. Te wydarzenia nas łączyły. Z powodu tego wszystkiego, co się ostatnio zdarzyło, zrodziła się idea upamiętnienia postaci Ojca Świętego. W przyszłości, w tym miejscu, stanie kamień, który będzie dawał dowód, że to Las Pamięci Jana Pawła II.

 

Głos zabrał też Burmistrz Polanowa Grzegorz Lipski. Następnie instruktażu – jak we właściwy sposób należy sadzić sadzonki drzew – udzielił Zastępca Nadleśniczego Zbigniew Sekuła. Na koniec modlitwę w intencji Lasów zmówił ks. Jerzy Bąk, duszpasterz leśników. Potem był już czas na sadzenie lasu w okolicach Wietrzna pod Polanowem.

- W tym miejscu rósł niedawno piękny świerkowy las, tego świerka już nie ma, umarł, a las ciągle się zmienia i za chwilę będzie tu rósł nowy las – mówił też Nadleśniczy Jacek Todys.

 

W akcję zorganizowaną przez Nadleśnictwo Polanów włączyły się dzieci i młodzież (dojechali uczniowie z Nacławia i Bukowa oraz wychowankowie miejscowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego), a także samorządowcy, duchowni, przedstawiciele różnych instytucji, w tym Służby Więziennej i Straży Pożarnej, byli również przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Łącznie w wydarzeniu uczestniczyło ok. 100 osób, które posadziły prawie tysiąc sadzonek buka. – To symboliczne zakończenie tegorocznych odnowień wiosennych, które realizowało Nadleśnictwo Polanów. W tym roku sadziliśmy sadzonki na ponad 200 hektarach, to najwięcej, jak do tej pory podczas jednej wiosny – dodał Nadleśniczy.

 

Na koniec akcji na wszystkich czekał poczęstunek. Były też szczególne upominki. Przedstawiciele Służby Więziennej z Koszalina przekazali wykonane przez osadzonych domki dla pszczół. Domki dla pszczół samotnic znajdą wkrótce swoje miejsce w okolicznych lasach.