Asset Publisher Asset Publisher

Legalne noclegi w lesie aż do końca stycznia

Decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych do końca stycznia przyszłego roku został wydłużony czas trwania pilotażu, w myśl którego uprawiający survival i bushcraft mają otwarty wstęp do lasu i mogą tu – za darmo – spędzić noc albo dwie. Oczywiście na wyznaczonych do tego terenach i z zachowaniem wszelkich zasad zapisanych w regulaminie.

Przez ten czas będą analizowane dane z ankiet wypełnianych przez użytkowników pilotażu oraz tych wypełnianych przez nadleśnictwa pilotażowe. Po ich analizie, rozmowach z przedstawicielami bushcraftowców i surwiwalowców oraz z leśnikami przyjdzie czas na decyzje

.

- Wydłużenie pilotażu ma także pozwolić na zebranie kolejnych opinii na temat tego przedsięwzięcia. Dlatego tak ważne jest, by każdy, kto na naszym terenie skorzysta z pilotażu, wypełnił ankietę, w której będzie mógł wyrazić swoje zdanie, co się podobało, co warto poprawić itd.  – wyjaśnia

Karolina Sominka, Specjalista Służby Leśnej ds. ochrony lasu i ppoż. w Nadleśnictwie Polanów, która jest również koordynatorem pilotażu. Ankietę znajdziecie pod adresem:

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/364718?lang=pl

O tym, że pilotaż spotyka się z zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem wśród społeczeństwa, świadczą m. in. sympatyczne komentarze, które otrzymujemy od turystów odwiedzających nasze piękne tereny i lasy Ziemi Polanowskiej. – Ostatnio otrzymaliśmy maila od pana, który jest z okolic Wrocławia i był u nas przejazdem razem z kilkuletnią córką. Zatrzymali się na jedną noc nad jeziorem Kamiennym. Po powrocie do domu wysłał do nas podziękowania, byli zachwyceni – opowiada Karolina Sominka.

Zebraliśmy trochę śmieci, w nocy obudził nas dzik buszujący gdzieś w krzakach. Rano znaleźliśmy też trochę śladów saren i lisów na "plaży" przy jeziorze” – czytamy w tym mailu. Bardzo nam miło! Cieszymy się, że pobyt się udał.  I dziękujemy za odwiedziny! Zapraszamy ponownie!

 

Przypomnijmy, pierwotnie pilotaż miał się zakończyć w listopadzie tego roku. Wyjaśnijmy też trochę szczegółów tym osobom, które nie słyszały dotąd o projekcie, a być może zechciałyby zorganizować wyprawę do lasu korzystając z dobrych warunków pogodowych.

Lasy Państwowe wyznaczyły na terenie kraju łącznie ponad 65 tys. ha (43 obszary), gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Do pilotażu przystąpiło także Nadleśnictwo Polanów.

Na naszym terenie wskazaliśmy dwa obszary (łącznie 1,5 tys. ha), które mogą odwiedzać bushcraftowcy oraz survivalowcy. Te tereny to lasy Leśnictwa Gołogóra oraz Leśnictwa Żydowo (szczegóły możecie zobaczyć na mapie dostępnej na stronie, której adres podajemy niżej). Obszar wyznaczają słupki oddziałowe - 602, 603 – 605, 607, 627 – 633, 635 – 641, 645.

Chętni, którzy chcieliby spędzić noc w lesie w pionierskich warunkach, proszeni są o stosowanie się do zapisów regulaminu. Szczegóły, które pomogą Wam zorganizować taką wyprawę do lasu, znajdziecie na stronie:

https://polanow.szczecinek.lasy.gov.pl/pilotaz-bushcraft-i-surwiwal

Kontakt w sprawie zgłoszenia i ustalenia szczegółów pobytu to tel. 94 318 82 37 oraz mail: polanow@szczecinek.lasy.gov.pl

Warto też obejrzeć film instruktażowy, jeżeli ktoś jest nowicjuszem w tej dziedzinie:

https://youtu.be/ukPZ_ejdK6M

Jak wynika z przeprowadzonych w całej Polsce na półmetku projektu ankiet, projekt doskonale się sprawdził. Wnioski płynące ze współpracy są obiecujące.

Nie sprawdziły się obawy płynące wcześniej ze strony leśników i biwakujących. Większość leśników ocenia pilotaż pozytywie, a aż 70 proc. jest za przekształceniem go w stały program.