Asset Publisher Asset Publisher

Nadleśnictwo Polanów zostało objęte badaniem w ramach projektu Biostrateg

Program „Leśnych gospodarstw węglowych" zainicjowała Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Służy on zbadaniu zawartości węgla organicznego zmagazynowanych w ekosystemach leśnych. Naukowcy szukają odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu ekosystemy leśne są skuteczne w pochłanianiu dwutlenku węgla.
Teren Nadleśnictwa Polanów został objęty badaniem przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk. - Naukowcy mają ocenić, w jakim zakresie różne gatunki drzew, w jakich klasach wieku, a także w jakich rejonach są najbardziej efektywne pod względem pochłaniania CO2 – mówi Tomasz Kurek, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Polanów.
Do Nadleśnictwa Polanów przyjechała grupa naukowców, którzy w terenie prowadzili badania, mierzyli, ważyli i opisywali różne elementy drzewostanu. - Naukowcy sprawdzali drzewostany, które wytypowali wcześniej w „Banku Danych o Lasach". W Nadleśnictwie Polanów wytypowali drzewostany, gdzie gatunkiem głównym były: buk, świerk i dąb – mówi Łukasz Czepłowski z Nadleśnictwa, który przyglądał się badaniom na miejscu. - Po weryfikacji drzewostanu w terenie przyjęliśmy do badań tylko buk i świerk w wieku około 100 lat. Wskazano powierzchnie badawcze i konkretne drzewa przeznaczone do badań. Do pomiarów wybrano osiem drzew. Drzewa zostały ścięte. Każde drzewo dokładnie pomierzono, mierzono pierśnice (średnica drzewa na wysokości 1,3 m potocznie nazywana przez leśników od wysokości klatki piersiowej – pierśnicą).
Pobrane zostały próbki materiału, który następnie zostanie poddany badaniom laboratoryjnym. Ważono również masę gałęzi, z każdej korony drzewa pobrano liście albo igliwie, po dwa worki. To także ważono. Kolejne ważenie będzie przeprowadzone po wysuszeniu materiału. - Wszystko po to, by określić m.in. gęstość drewna, zawartość wody, a przede wszystkim wspomnianą zawartość węgla organicznego - wyjaśnia Tomasz Kurek.