Asset Publisher Asset Publisher

Nowa kadencja Rady Naukowo - Społecznej LKP „Lasy Środkowopomorskie”

Za nami pierwsze posiedzenie w nowej kadencji Rady Naukowo - Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Środkowopomorskie”. Rada została powołana na lata 2024 – 2028. Podczas posiedzenia wybrano Prezydium Rady. Przewodniczącym został prof. Zbigniew Sobisz z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, Zastępcą Przewodniczącego – Paweł Kaźmierski (Fundacja Regenum Vegatible), Sekretarzem – prof. Marcin Kadej (Uniwersytet Wrocławski).

 

Leśne Kompleksy Promocyjne to zwarte, duże powierzchnie lasów, często obejmujące terytorium kilku nadleśnictw. Zostały powołane na obszarze całego kraju, dzięki czemu pokazują zmienność warunków siedliskowych, różnorodność składu gatunkowego lasu i złożoność pełnionych przez niego funkcji. W ramach LKP leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe i prowadzą edukację leśną społeczeństwa.

 

W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku do 2011 roku istniał Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Warcińsko-Polanowskie". Praca edukacyjno - promocyjna Nadleśnictw Polanów i Warcino, spowodowała, że zainteresowanie społeczeństwa działalnością Lasów Państwowych na tyle wzrosło, że należało poszerzyć obszar działalności LKP. Jako dodatkowego partnera wskazano Nadleśnictwo Karnieszewice, a nazwa LKP uległa zmianie na „Lasy Środkowopomorskie". To jeden z 25 LKP utworzonych przez Lasy Państwowe, jego powierzchnia wynosi ok. 57 tys. ha.

 

- LKP- y służą przede wszystkim promowaniu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej – mówi Nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów Jacek Todys. - Obecnie czeka nas wiele wyzwań w gospodarce leśnej. Jedną z form społecznego współdecydowania o tym, co się dzieje w lasach państwowych są Rady Naukowo – Społeczne LKP. Rada zawiera dwa elementy - z jednej strony składa się z trzonu naukowego; to osoby związane z nauką. I w tej grupie są reprezentanci uczelni leśnych, ale również pobliskich uczelni, jak Uniwersytet Pomorski ze Słupska i Politechnika Koszalińska, ale jest też Uniwersytet Wrocławski. Rada to także strona społeczna korzystająca z lasu. To włodarze okolicznych gmin, to również przedstawiciele RDOŚ. Bardzo ważną stroną są też osoby związane z aktywnością społeczną - w Radzie jest m. in. Przewodniczący Oddziału PTTK w Koszalinie, jest też Komendant Hufca ZHP, jak również osoby reprezentujące inne organizacje, ruchy społeczne, w tym ekologiczne. Chcieliśmy w tej Radzie zawrzeć szeroki głos nadzorczy.

 

- Głównym zadaniem Rady jest opiniowanie planów urządzania lasów, a tak się składa, że nasze nadleśnictwa są w tracie przygotowania tych planów - dodaje Nadleśniczy Jacek Todys.

 

- Ponadto ważne i cenne jest spojrzenie z innej perspektywy, rozmowy o tym, jak coś można zrobić inaczej. Warto mieć otwartą głowę na pomysły innych, słuchać spostrzeżeń i wniosków, bo to zawsze może być dla nas – leśników dobrą inspiracją – podsumuje Nadleśniczy Jacek Todys.

 

Na posiedzeniu Rady, poza częścią poświęconą referatom przedstawionym przez poszczególne nadleśnictwa oraz dyskusją, była również część wyjazdowa w teren, gdzie m. in. obserwowano rezultaty ochronny czynnej (na stanowiskach storczyków).