Asset Publisher Asset Publisher

Praktyki studenckie z gleboznawstwa leśnego

W dniach 22-23.05.2015 r. Nadleśnictwo Polanów gościło studentów z Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Wizyta ta, miała miejsce w okresie trwających w Polanowie VII Dni Różnorodności Biologicznej i była świetną okazją, aby pogłębić swoją wiedzę z zakresu gleboznawstwa leśnego z geologią. Zajęcia prowadzone były przez dr Antoniego Sienkiewicza, w których uczestniczyli również gospodarze leśnictw: Zacisze, Gołogóra i Dadzewo. 

Początek zajęć miał miejsce w kwaterze łowieckiej w Rzeczycy Małej, gdzie wszystkich gości powitał zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Polanów – Pan Zdzisław Paszek, życząc owocnych i ciekawych zajęć na terenie nadleśnictwa, które znane jest z bardzo zróżnicowanego ukształtowania terenu. Zresztą sam prowadzący zajęcia – Pan dr Sienkiewicz nie ukrywał, że lokalizacja tegorocznych praktyk studenckich jest pasjonującym wyzwaniem i będzie niewątpliwie ciekawym przeżyciem.

W takich optymistycznych nastrojach, przy pięknej, słonecznej pogodzie, przystąpiono do zwiedzania pierwszego przystanku zaplanowanych zajęć – nieczynnej już żwirowni na terenie leśnictwa Zacisze. Tutaj, na ponad dziesięciometrowym przekroju można było obejrzeć zmiany glebotwórcze jakie miały miejsce w okresie ostatniego zlodowacenia. Oprócz rzeczowej dyskusji osadzonej wokół tematyki glebotwórczej, prowadzący z charakterystyczną dla siebie wnikliwością doświadczonego dydaktyka skierował zapytanie do uczestniczących leśniczych i inżyniera nadzoru (wszak byli jeszcze niedawno jego studentami) o możliwe koncepcje zagospodarowania terenu. Ciekawa dyskusja była dopełnieniem tematu rekultywacji terenów po eksploatacji górniczej.

W dalszej części zajęć studenci mogli obejrzeć na przykładzie przygotowanych dołów glebowych, jak zmienia się profil glebowy w ramach jednego oddziału na różnej wysokości względnej. W tym celu, porównano dwa doły zlokalizowane w odległości 100 m od siebie - jeden na wzniesieniu, a drugi u jego podnóża. Przedstawiono i omówiono też został profil glebowy w drzewostanie, gdzie po gradacji brudnicy mniszki (w latach
1978-1982) wykonano zabieg karczowania pni.

Wydaje się jednak, iż  najciekawszym  miejscem jakie mieli okazję oglądać studenci był przekrój glebowy pararędziny. Te niezwykle rzadkie w Polsce gleby wapienne (zajmujące obszar 1%) są naturalnym siedliskiem bogatych lasów liściastych. W leśnictwie Gołogóra, w oddziale 644 l , planowany jest rezerwat przyrody ,,Wapienny las", w celu  ochrony m.in. właśnie tych utworów geologicznych.

W kolejnym dniu – Pana Nadleśniczy – Jacek Todys przedstawił charakterystykę gospodarki leśnej prowadzonej na terenie Nadleśnictwa Polanów, jak również omówił wybrane elementy sporządzonej „Strategii rozwoju lasów i leśnictwa w Polsce do 2030 roku", co było świetnym uzupełnieniem części terenowej praktyk.

Przeżyte doświadczenie zdobyte podczas odbytych zajęć terenowych, niewątpliwie rozszerzyło wiedzę uczestników - zarówno w zakresie gleboznawstwa i rozpoznawania siedlisk, jak też w tematyce gospodarki leśnej prowadzonej na poziomie nadleśnictwa. Nie wątpliwie wpłynie to, na wzbogacenie ich wiedzy jako studentów leśnictwa, oraz warsztatu zawodowego jako obecnych lub przyszłych pracowników Lasów Państwowych.