Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwat Wapienny Las. Działania ochronne na rzecz buławnika czerwonego

Za nami działania na terenie Rezerwatu Wapienny Las. Przedstawiciele Nadleśnictwa Polanów spotkali się z pracownikami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rezerwacie Wapienny Las, aby wyznaczyć teren zabiegu dla wykonawcy zadania, jakim jest odsłanianie stanowisk storczyka – buławnika czerwonego. - Zabiegi ochrony czynnej polegają na usunięciu nalotu drzew i krzewów ze stanowisk storczyka – buławnika czerwonego – wyjaśnia Patrycja Nowakowska, referent ds. ochrony lasu i ppoż.

Rezerwat Wapienny Las znajduje się na terenie gmin Bobolice i Polanów, w Leśnictwie Gołogóra. Zajmuje powierzchnię 21,71 ha. Dla rezerwatu została wyznaczona otulina. Powstał na mocy Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie z dnia 11.07.2018 r. Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie kompleksu lasów bukowych, grądowych i łęgowych na podłożu wapiennym wraz z rzadką roślinnością żyznych buczyn storczykowych i licznymi źródliskami. Specyficzna budowa geologiczna terenu, strome stoki morenowe, liczne źródliska wapienne oraz wywłaszczenia przy dolinie rzeki Dobrzycy doprowadziły do wykształcenia się różnorodnych fitosocjologicznie i florystycznie zbiorowisk roślinnych.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku podczas XIII Dni Różnorodności Biologicznej w Leśnym Kompleksie Promocyjnym Lasy Środkowopomorskie - Nadleśnictwo Polanów została przeprowadzona inwentaryzacja stanowisk storczyków na terenie Nadleśnictwa Polanów, m.in. na terenie Rezerwatu Wapienny Las.

W Polsce większość storczykowatych występuje na glebach wapiennych. - Na nasze tereny najwyraźniej lodowiec sprowadził bryłę wapienia, co wpłynęło na charakter gleby. Stąd wziął się u nas Rezerwat Wapienny Las – mówi Nadleśniczy Jacek Todys.

Nazwa rezerwatu wynika z dużej ilości odkrytego wapnia w glebie, którego źródłem jest trawertyn zwany również martwicą wapienną. Ta porowata skała osadowa, składająca się głównie z kalcytu i aragonitu, powstaje w wyniku wytrącenia się wapnia z wód źródlanych pod wpływem gwałtownych zmian ciśnienia lub temperatury. Wyróżnia ją bogactwo barw – od białej, po przez żółtawą, czerwonawą do prawie czarnej. Duża ilość wapnia w glebie, duża wilgotność i żyzność skutkują powstawaniem specyficznych, jak na północną Polskę, zbiorowisk roślinnych.

Można tu spotkać wapieniolubnego storczyka buławnika czerwonego Cephalanthera rubra, który w województwie zachodniopomorskim występuje prawdopodobnie jedynie na dwóch stanowiskach, a w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin opisano go jako gatunek zagrożony wyginięciem (Hereźniak, Bernacki 2014).