Asset Publisher Asset Publisher

Seminarium naukowo - hodowlane w Nadleśnictwie Polanów

Nadleśnictwo Polanów wraz ze szczecineckim oddziałem Polskiego Towarzystwa Leśnego zorganizowało 12 października seminarium naukowo – hodowlane. Seminarium poprowadzili: prof. dr hab. Tadeusz Andrzejczyk, prof. dr hab. Stanisław Drozdowski oraz dr inż. Kamil Bielak z SGGW w Warszawie.

Wiodącymi tematami było planowanie i realizacja rębni IVD – „stopniowej gniazdowej udoskonalonej”. Tak się składa, że na terenie Nadleśnictwa Polanów kilka lat temu założono powierzchnie badawcze, na której prowadzone są obserwacje. Rębnia ta, ma swoje korzenie w Szwajcarii – w lasach siedliska gór i pogórza; aktualnie prowadzone są badania wprowadzania jej również w Polsce na niżu.

- Rębnia ta, charakteryzuje się dużą elastycznością w podejściu do jej realizowania  i wymaga od leśniczego dużej wyobraźni i umiejętności wykorzystania potencjału drzewostanu. W jednym czasie realizowana jest bowiem koncepcja wychowania młodego pokolenia, pielęgnowania zapasu oraz przestrzegania ładu przestrzennego – wyjaśnia Jacek Todys, Nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów, a zarazem Przewodniczący Oddziału PTL w Szczecinku.

Jako, że rębnia nie jest rozpowszechniona na niżu, a jej ogromny potencjał w kształtowaniu i hodowli drzewostanów, w kontekście zarządzania lasami podmiejskimi, jest coraz bardziej dostrzegana, istnieje pilna potrzeba edukacji leśników co do zasad jej wprowadzania i realizowania.

Oprócz rębni IVD jeden z prowadzących – prof. Tadeusz Andrzejczyk - przedstawił metodę wprowadzania dębu w „korytarzach”. Metoda ta w największym uproszczeniu polega na tym, że na powierzchni odnawianej dąb jest wprowadzany poprzez posadzenie na kilku rzędach. Kolejne trzy – pięć rzędów nie odnawia się sztucznie,  tylko pozostawia do naturalnego odnowienia (najczęściej gatunkami liściastymi lekkonasiennymi, jak brzoza, czy grab). Po kilku latach dąb rośnie w brzozowych  „korytarzach”, które osłaniają go i stanowią naturalny podgon. Jest to metoda optymalizująca ekonomicznie proces odnawiania lasu, gdyż wysadzanych jest tylko 30-50% sadzonek. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że metoda ta wykorzystuje odnowienie naturalne, jest więc metodą, według której leśnik współpracuje ściśle z przyrodą.

Seminarium podzielone zostało na część wykładową, która odbyła się w sali narad Nadleśnictwa Polanów oraz na część terenową, która przeprowadzono w Leśnictwie Gołogóra.

- Sądząc po frekwencji oraz zainteresowaniu, należy uznać, że temat jest jednym z tych, które w najbliższej perspektywie może stać się niezwykle częstym zagadnieniem. Perspektywa zmian klimatycznych oraz oczekiwania społeczne wskazują, że odejście od zrębowego sposobu zagospodarowania jest nie tylko potrzebą, jaką zgłasza społeczeństwo, ale wprost koniecznością wynikającą z poszukiwań i wdrażania metod służących kształtowaniu drzewostanów odpornych na wiejące wiatry, czy burze -  podsumowuje współorganizator Seminarium Tomasz Kurek, Zastępca Nadleśniczego ds. Zagospodarowania Lasu i LKP w Nadleśnictwie Polanów.