Asset Publisher Asset Publisher

Warsztaty dla wykonawców prac leśnych w Nadleśnictwie Polanów

Nadleśnictwo Polanów zorganizowało dwudniowe warsztaty dotyczące zabiegów pielęgnacyjnych. A dokładniej tzw. czyszczeń wczesnych i późnych. Warsztaty były prowadzone 16 i 17 lutego. Do tej niezwykle cennej inicjatywy zaproszono pracowników naukowych doktora inż. Marka Szymańskiego oraz prof. doktora hab. Witolda Pazdrowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Warsztaty skierowano przede wszystkim do wykonawców prac leśnych (pilarzy, robotników leśnych) zatrudnionych przez Zakłady Usług Leśnych pracujących w Nadleśnictwie Polanów. W szkoleniu uczestniczyli również pracownicy Służby Leśnej nadzorujący prace w nadleśnictwie oraz stażyści. 

- Inicjatywa wynikała z potrzeby wspierania Zakładów Usług Leśnych w zakresie doskonalenia i poszerzania wiedzy wszystkich pracowników zaangażowanych w prace w Nadleśnictwie Polanów - mówi Jacek Todys, nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów. - Ogromne zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania  - w sali konferencyjnej w Rzeczycy Małej zebrało się ponad pięćdziesięciu pilarzy i pracowników leśnych. 

W swoim wystąpieniu nadleśniczy Jacek Todys podkreślił wagę wydarzenia ze względu na potrzebę budowania dobrych relacji z tak ważnym partnerem, jakim dla nadleśnictwa są pracownicy Zakładów Usług Leśnych. - To w większości od waszej wiedzy zależeć będzie kształt przyszłych drzewostanów - podkreślał gospodarz warsztatów - Dlatego współpraca  w zakresie doskonalenia waszych umiejętności jest dla nas niezwykle ważna. 

Tomasz Kurek, inż. nadzoru w Nadleśnictwie Polanów, w przystępny sposób przedstawił najważniejsze zasady wykonywania czyszczeń wczesnych i późnych w podstawowych gatunkach lasotwórczych występujących na terenie nadleśnictwa. 

Były też zajęcia w terenie. W zależności od powierzchni roboczej (pow. 1 ara) uczestnicy wykonywali zabieg czyszczenia późnego z wykorzystaniem m.in. różnych technik. Wytypowane powierzchnie charakteryzowały się znaczną różnorodnością, zarówno gatunkową (buk, dąb, brzoza, modrzew, sosna), jak również problematyką (kształtowanie strefy przejścia między gatunkami, wykorzystanie brzozy jako podgonu - domieszka gatunków drzew szybko rosnących).

- Ogromne zaangażowanie niemal wszystkich uczestników, niezwykle ciekawa dyskusja i ciągła wymiana opinii i doświadczeń, dobitnie wskazuje, że las dla tych osób jest nie tylko miejscem pracy, ale autentyczną pasją i wyzwaniem - ocenia Tomasz Kurek. 

Na zakończenie każdy otrzymał zaświadczenie o udziale w warsztatach. 

Jak podkreślił współprowadzący - prof. dr hab. Witold Pazdrowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: - Ta niezwykle cenna inicjatywa jest dowodem na to, że współpraca między pracownikami nadleśnictwa, a Zakładów Usług Leśnych powinna być pielęgnowana, gdyż jej efekty obejmują zarówno zysk w postaci wiedzy, jak też dobre relacje międzyludzkie. Wszystkim nam przecież zależy na tym samym - dobrym stanie naszych lasów.