Asset Publisher Asset Publisher

Wyjazd szkoleniowy w Zespole Składnic Lasów Państwowych w Białogardzie.

Za nami wyjazd szkoleniowy w Zespole Składnic Lasów Państwowych w Białogardzie i w Zakładzie w Podborsku, który odbył się 28 października. Na miejscu oglądaliśmy drewno przeznaczone na submisję.

Proces produkcji wysokojakościowego surowca drzewnego jest wielopokoleniową sztafetą leśników. Podczas wyjazdu oglądaliśmy efekt pracy kilku z nich. Na submisję kierowane są „perełki”, czyli najlepsze jakościowo drewno dębowe ze wszystkich nadleśnictw RDLP w Szczecinku. Takie drewno wychwytywane jest na etapie szacunków brakarskich (czyli pomiarów i wytypowania drzew do wycięcia) rok wcześniej przez leśniczych, kontrolowane jest przez służby brakarskie; to  wtedy  pada decyzja, że zostanie wysłane na submisję.

W kolejnym roku drewno to oceniane jest ponownie pod względem występowania wad, których nie można było zidentyfikować wcześniej, przed ścięciem drzewa; są to głównie zmiany patologiczne wewnątrz pnia, tj. pęknięcia, zgnilizny.

Po wysłaniu na plac składnicy drewno jest ponownie mierzone i „wyceniane” przez służby brakarskie oraz pracowników składnicy. Następnie, przez około dwa tygodnie, zapraszani są potencjalni klienci, którzy mogą obejrzeć surowiec. Ostatnim etapem jest złożenie oferty dotyczącej konkretnej sztuki. Wygrywa ten, kto zaproponuje najwyższą cenę.

- Jest to najlepsze drewno jakościowe z naszej Dyrekcji. Takie reguły powodują, że możliwe jest osiągnięcia najwyższej ceny – mów Andrzej Czosnowski,  kierownik odpowiedzialny za obrót dłużycą w Zakładzie w Podborsku.

W tym roku na submisję skierowano ponad 450 m sześc. drewna; proces zakończył się pełnym sukcesem.

Dla nas jest to kolejne ciekawe doświadczenie, gdyż to od działania służb terenowych zależy, by drewno odpowiadało oczekiwaniom odbiorców, m. in. pod względem pomiaru i zabezpieczenia na czas transportu; należy się o tym uczyć i ciągle przypominać o obowiązujących zasadach.

Tak imponujący surowiec drzewny, jaki oglądaliśmy, to efekt konsekwentnie realizowanej wieloletniej praktyki leśnej. A ta  rozpoczyna się od momentu posadzenia drzewka w lesie, a swój finał osiąga w postaci ekologicznego i odnawialnego produktu, jakim jest drewno - należy o tym pamiętać i o tym mówić.