Aktualności Aktualności

Powrót

Akcja Nadleśnictwa Polanów „Jedno dziecko, jedno drzewo”

Akcja Nadleśnictwa Polanów „Jedno dziecko, jedno drzewo”

W sobotę 5 października sadziliśmy drzewka razem z mieszkańcami Polanowa i ich pociechami.  – To odpowiedź na akcję, której autorką jest wiceminister środowiska Małgorzata Golińska – mówi Jacek Todys, Nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów. - Akcja była skierowana do tych mieszkańców, którym dziecko urodziło się w 2018 roku. Rodziny, które odpowiedziały na nasz apel i zgłosiły się do nas  - a takich rodzin było 17 – mogły posadzić pamiątkowe drzewko przy alei prowadzącej do siedziby Nadleśnictwa Polanów. Każde drzewko jest z pamiątkową imienną tabliczką.

W sobotę od rana, pod czujnym okiem leśników, odbyło się sadzenie drzewek. Na szczęście pogoda dopisała,  a do akcji włączyły się całe rodziny, często aż po trzy pokolenia, bo nie tylko dzieci, ale też ich rodzice oraz dziadkowie.

- To pomysł minister Golińskiej, by na gruntach leśnych sadzić drzewka – na zasadzie: jedno dziecko – jedno drzewo – mówił do uczestników sobotniego wydarzenia Nadleśniczy Jacek Todys. – Od wiosny tego roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, w poszczególnych nadleśnictwach, są sadzone drzewka, dziś także i u nas sadzimy drzewka z mieszkańcami. Przyznam, że aleja bukowa – bo sadzimy buki czerwonolistne – była moim marzeniem – mówił Nadleśniczy. –Buk jest symbolem Polanowa, mamy u nas Aleję Bukową  wzdłuż drogi z Nacławia. Od 80 lat nie sadzi się już bukowych alei. Teraz, jako symbol Nadleśnictwa Polanów, buk będzie rósł przy alei, która wiedzie do naszej siedziby. I tu chciałem złożyć podziękowanie na rzecz Koło Łowieckiego, które udostępniło na ten cel pas zieleni.

Iwona Kujawska, specjalista ds. hodowli lasu, wyjaśniła rodzicom i opiekunom, na czym polega sadzenie drzewek. – Ziemia już została przygotowana, jest przekopana. Ale ważne jest ułożenie korzeni, by drzewko dobrze rosło – mówiła.

Rodzice i dziadkowie maluchów bardzo chwalili inicjatywę.  – Świetna sprawa i pamiątka na całe życie – komentowali. – Fajnie będzie przyjechać tu np. na osiemnaste urodziny dziecka, by zobaczyć, jak rośnie jego drzewo. Bardzo dziękujemy za ten pomysł i za zaproszenie!

Tak więc przy drodze tuż przy Nadleśnictwie mamy kolejno drzewka z imionami: Mieszko, Hanna, Kamil, Maja, Leo, Nadia, Tymon, Nela, Jędrek, Natalia, Julian, Kaja, Tomasz, Adrianna, Stanisław, Emilia, Mateusz. 

Dla wszystkich został przygotowany ciepły oraz słodki poczęstunek, a dla najmłodszych Iwona Kujawska oraz Karolina Sominka, które zajmują się także edukacją leśną, przekazały pluszowe maskotki – wiewiórki; maluchy szczęśliwe tuliły pamiątkowe maskotki. To był najlepszy dowód na to, że impreza udała się. Dziękujemy wszystkim za udział!

Nadleśnictwa i inne

 

Polecamy Polecamy