Lista aktualności Lista aktualności

Praktyki studenckie w Nadleśnictwie Polanów

Praktyki studenckie zorganizowane przez Katedrę Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

W dniach 06-07 marca 2015 roku na terenie nadleśnictwa Polanów odbyły się praktyki studenckie zorganizowane przez Katedrę Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego           w Poznaniu. Uczestnikami praktyk byli studenci II roku uzupełniających studiów magisterskich na Wydziale Leśnym, w większości pracujący w różnych regionach kraju leśnicy.

Praktyki zrealizowane zostały według następującego programu:

Część kameralna – wykład nadleśniczego Nadleśnictwa Polanów Pana Jacka Todysa na temat inwentaryzacji szkód od zwierzyny, omówienia stosowanych przez nadleśnictwo metod ograniczania powstawania szkód w uprawach i młodnikach oraz  przedstawienie metodyki inwentaryzacji zwierzyny metodą tyraliery (cichych pędzeń).

Część terenowa:

-  lustracja powierzchni, na których można było obejrzeć różne formy zabezpieczania upraw przed uszkodzeniem przez zwierzynę;

- zapoznanie studentów z projektem badawczym realizowanym na terenie nadleśnictwa Polanów dot.  zagospodarowania łąk śródleśnych w celu wzbogacenia bazy żerowej jeleniowatych. Krótką charakterystykę realizowanego programu przedstawił doktorant Katedry Łąkarstwa i Krajobrazu Przyrodniczego Pan Jędrzej Daszkiewicz;

- przedstawienie realizowanego przez nadleśnictwo Polanów projektu restytucji dzikich sadów owocowych, które w perspektywie również mają przyczynić się do urozmaicenia bazy żerowej bytującej zwierzyny;

- pokazanie uszkodzeń powodowanych przez jelenie w młodnikach bukowych.

Po śniadaniu, studenci w grupach kilkuosobowych kierowanych przez koordynatorów (pracowników nadleśnictwa) założyli powierzchnie służące inwentaryzacji szkód w uprawach                      i młodnikach metodami: „bawarską" oraz zmodyfikowaną metodą prof. Miścickiego.

W dniu następnym, studenci wzięli udział w inwentaryzacji zwierzyny metodą pędzeń próbnych, które właśnie w tym czasie odbywały się na terenie wszystkich nadleśnictw wchodzących w skład LKP „Lasy środkowopomorskie".

Odbyte przez studentów zajęcia, obfitowały w wiele elementów poznawczych, wzbogacających  wiedzę i warsztat zawodowy, gdyż większość z poznanych zagadnień i metod były dla słuchaczy czymś nowym i nieznanym. Z drugiej strony, możliwość udziału w inwentaryzacji zwierzyny metodą pędzeń próbnych oraz uczestniczenie w określaniu uszkodzeń drzewostanów nowymi metodami pozwoliło na podkreślenie praktycznego wymiaru odbytych warsztatów.


Baza noclegowa RDLP w Szczecinku Baza noclegowa RDLP w Szczecinku