Lista aktualności Lista aktualności

Ruszaj z nami na szlak! Przygoda czeka!

Wakacje sprzyjają wyprawom dalekim i bliskim. Wielu z nas uwielbia pokonywać nowe szlaki na piechotę, czasami rowerem. Podpowiadamy, gdzie możecie się wybrać w naszej okolicy, by spędzić ciekawie i aktywnie czas. Udostępniamy mapę ze szlakami. Podajemy również dystans, jaki macie do pokonania na danym szlaku – to pozwoli Wam zaplanować wyprawę i odpowiednio się do niej przygotować. Miłej wędrówki!

 

A/ PTTK Koszalin szlaki piesze

http://koszalin.pttk.pl/index.php

 

Szlak Doliny Radwi im. Tadeusza Brzezińskiego (na mapie w kolorze ciemnozielonym)

- ok. 35 km, na trasie Polanów – Wietrzno – Chocimino – Lubowo – Cybulino  - Kurowo – Kępiste – Kamienne Kręgi – Mostowo.

Szlak ten nosi imię Tadeusza Brzezińskiego, wieloletniego prezesa koszalińskiego oddziału PTTK i przewodnika turystycznego. Prowadzi przez tereny doliny Radwi (obszar Natura 2000). Mijamy tu m. in. rezerwat archeologiczny Kamienne Kręgi w pobliżu Mostowa.

Odcinek I rozpoczyna się w Polanowie przy przystanku PKS, gdzie jest też węzeł szlaków, w których początek bierze niebieski szlak Rezerwatów, żółty łącznikowy Polanów – Żydowo i gdzie przebiega Pomorska Droga Świętego Jakuba. Początkowo idziemy szlakiem żółtym ul. Wolności, mijamy Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, wzniesiony w XVIII w. z późnogotycką wieżą. Gdy dochodzimy do skrzyżowania, gdzie jest stacja paliw, skręcamy  prawo i po ok. 100 m w lewo w ul. Dworcową, kierujemy się w stronę dawnego dworca kolejowego. Docieramy do ul. Zacisze, gdzie dołącza szlak pieszy czarny „Pielgrzymkowy im. Jana Pawła II”. Kierując się w stronę Świętej Góry Polanowskiej dochodzimy do wiaduktu, przed którym skręcamy w lewo. Tu maja początek trasy rowerowe.

Odcinek II rozpoczyna się od węzła przed Świętą Górą Polanowską i prowadzi do Wietrzna, gdzie jest dworek. Mamy tu drogi gruntowe, utwardzone, a także asfalt. Kierujemy się na południe wzdłuż wąwozu kolejowego razem ze szlakiem rowerowym „Greenway Naszyjnik Północy”. Na końcu wąwozu wchodzimy na nasyp kolejowy. Dalej szlak prowadzi na południe wzdłuż skraju lasu. Po ok. 1 km skręcamy w lewo do lasu (szlak rowerowy odchodzi na południe) a dalej w prawo. Po k. 1 km docieramy do skrzyżowania i skręcamy w prawo, a następie docieramy do szosy, gdzie szlak skręca w prawo do Wietrzna.

Odcinek III – Wietrzno – Chocimino (kościół). Trasa prowadzi po szlaku rowerowym. Przed następną miejscowością mijamy z prawej strony stawy. Za nimi na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo, dochodząc do kolejnego skrzyżowania, za którym znajduje się kościół ewangelicki z XVIII w. o konstrukcji szachulcowej.

Odcinek IV –  Chocimino kościół – skrzyżowanie Cybulino. Nawierzchnia: asfalt, drogi gruntowe, drogi utwardzone. Od kościoła kierujemy się na zachód drogą asfaltową. Dochodzimy do rozwidlenia, gdzie skręcamy w prawo, a rowerowy szlak „Greenway Naszyjnik Północy” odchodzi w kierunku na Żydowo.

Docieramy do lasu, przecinając dolinę rzeki Drężnianki. Drogą leśną i brukowaną dochodzimy do leśniczówki Lubowo, za którą skręcamy w lewo (w okolicy agroturystyka). Pokonując dystans około 350 m ponownie przecinamy rzekę Drężniankę. Następnie szlak prowadzi do skrzyżowania z drogą brukowaną, skręcając w prawo ku rzece Radew (na niej popularny szlak kajakowy). Przechodzimy przez most i po około 700 m docieramy do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 200. Dochodzimy do Cybulina, we wsi skręcamy w prawo. Wśród obiektów wartych zobaczenia jest zespół pałacowo-parkowy (obecnie prywatny), kaplica grobowa rodu von Kleist z 1662 r., znajdująca się w parku, do którego prowadzi aleja kasztanowców oraz przewrócony głaz, który był pomnikiem z okresu I wojny światowej, poświęconym pamięci A. Grondlera.

Odcinek V - Skrzyżowanie Cybulino – Kurowo. Nawierzchnia: asfalt. Mijając skrzyżowanie, podążamy w kierunku Kurowa drogą asfaltową. Dochodząc do szczytu góry, skręcamy w prawo i po około 1,7 km docieramy do skrzyżowania we wsi Kurowo. Przed miejscowością po prawej stronie mijamy stary cmentarz. Kurowo to kolejna wieś z zachowaną zabytkową zabudową oraz XIX-wiecznym kościołem, zbudowanym w stylu neogotyckim z cegły i kamienia granitowego.

Odcinek VI - Kurowo – Kępiste mostek na rzeczce Chociel (bruk, drogi gruntowe). Po pokonaniu ok. 1,5 km na rozwidleniu skręcamy w prawo. Po kolejnych 1,5 km dochodzimy do rozlewisk rzeki Radwi, przed którymi skręcamy w lewo. Kierując się na zachód, podążamy wzdłuż skraju lasu drogą leśną. Idąc cały czas prosto, mijamy drogę na osadę Bobrowo. Po wejściu na drogę brukowaną skręcamy w lewo w kierunku zachodnim, następnie przechodząc 200 m docieramy do mostku na rzece Chociel, a po chwili do osady Kępiste. Tutaj znajduje się węzeł szlaków z rowerowym „Bike the Baltic” i zielonym „Północny Szlak Hobbitów”, który tu kończy/zaczyna swój bieg. Dochodzi do nas również nieoznakowana trasa rowerowa pomarańczowa „Pełnika Europejskiego” gminy Bobolice, która wiedzie do rezerwatu archeologicznego Kamienne Kręgi Gotów.

Odcinek VII – Kępiste – Kamienne Kręgi (drogi utwardzone, drogi gruntowe). Mijając Kępiste, szlak skręca w prawo i prowadząc łąkami, dociera do skraju lasu. Dalej poruszamy się drogą leśną i po pokonaniu około 1,3 km zbliżamy się do rzeki Radew. Idąc w kierunku północnym przez ponad 1 km, docieramy do zakrętu rzeki, wraz z którą skręcamy w lewo. Drogą leśną przez około 1,5 km wzdłuż rzeki kierujemy się na zachód, podziwiając dolinę Radwi. Przy skrzyżowaniu odbijamy od rzeki w lewo. Po około 800 m szlak ponownie skręca w kierunku zachodnim do rezerwatu archeologicznego Kamienne Kręgi.

Odcinek VIII – Kamienne Kręgi – Mostowo (drogi gruntowe). Przechodzimy koło rezerwatu archeologicznego Kamienne Kręgi, cmentarzyska założonego przez skandynawskich Gotów w I w. naszej ery. Wraz ze szlakami rowerowymi: zielonym „Gotów” oraz „Bike the Baltic” wchodzimy w dukt leśny, którym kierujemy się na zachód przez około 0,8 km. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i dalej wędrujemy drogą leśną w stronę rzeki, a następnie wzdłuż niej. Docieramy do Jeziora Rosnowskiego. Szlak kończy się, dochodząc do drogi krajowej nr 11 niedaleko miejscowości Mostowo. Skręcając w prawo, po przejściu 300 m i minięciu mostu, dotrzemy do przystanku PKS. Tutaj też swój bieg zaczyna/kończy niebieski rowerowy „Szlak Pałaców”, zaś zielony rowerowy „Gotów” i „Bike the Baltic” podążają na północ.

 

Szlak im. Jana Pawła II Szlak Świętych Gór (czarny kolor)

- ok. 47 km; przebieg: Góra Chełmska koło Koszalina - Maszkowo - Węgorzewo Koszalińskie - Szczeglino - Kościernica - Nacław - Garbno - Dadzewo - Rosocha - Święta Góra Polanowska.

Trasa szlaku powstała w oparciu o średniowieczny trakt łączący dwa miasta - Koszalin i Polanów oraz położone obok nich dwie Święte Góry - Chełmską koło Koszalina i Świętą koło Polanowa. Obie góry, ukształtowane przez lodowiec, były w przeszłości miejscem kultu religijnego oraz ważnymi punktami orientacyjnymi dla żeglarzy i wędrowców.

Szlak wiedzie leśnymi i polnymi drogami oraz nasypem pozostałym po kolei wąskotorowej (od Kościernicy). Łączy 8 założonych w średniowieczu wsi, z których 4 znajdują się obecnie w granicach gminy Sianów (Maszkowo, Węgorzewo, Szczeglino, Mokre), a pozostałe w granicach gminy Polanów (Kościernica, Nacław, Jacinki oraz Garbno - na odnodze szlaku). Na trasie znajdują się przydrożne kapliczki i miejsca do wypoczynku.

Na szczycie Góry Chełmskiej istnieje kaplica z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej - "Sanktuarium Przymierza". Obok kaplicy stoi wieża widokowa, a obok powstaje Centrum Pielgrzymkowo – Turystyczne.

Na Świętej Górze Polanowskiej istnieje Pustelnia Franciszkańska z Sanktuarium Matki Bożej Bramy Niebios. Wzdłuż prowadzącej na szczyt leśnej drogi stoi 20 rzeźbionych w drewnie stacji różańcowych – to prawdziwe perełki, warte zobaczenia!

 

Szlak Łącznikowy Polanów – Żydowo (kolor żółty, z czarną krawędzią)

- ok. 12 km; przebieg szlaku: Żydowo PKS - Polanów PKS.

Trasa należy do szlaków dość łatwych - na sporej długości przebiega po drodze o nawierzchni asfaltowej. Pozwala na kontynuowanie wycieczki między dwoma szlakami pieszymi zaczynającymi/kończącymi w Polanowie swój bieg (zielonym „Doliny Radwi im. Tadeusza Brzezińskiego”, niebieskim „Rezerwatów”) oraz zaczynającym/kończącym swój bieg w Żydowie zielonym szlakiem „Wzniesieniami Moreny Czołowej”; tędy można też dotrzeć do biegnącego przez region słupski „Szlaku Krainy Lasów i Jezior”. Trasa jest przejezdna rowerem, więc mogą z niej korzystać turyści poruszający się szlakami rowerowymi do i z Polanowa.

Żydowo znane jest w Polsce dzięki tutejszej elektrowni szczytowo-pompowej, wykorzystującej 80-metrową różnicę poziomów między jeziorem Kamiennym a Kwiecko. W okolicach Żydowa znajdują się źródła rzeki Radew (znany szlak kajakowy) oraz wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe i grodzisko z reliktem drewnianego mostu z 937 r. Warty obejrzenia jest też park dworski z II poł. XIX w. i pozostałości po pałacu. Na trasie Żydowo wieś – elektrownia wodna znajduje się przedwojenny cmentarz. Przy elektrowni przebiega szlak rowerowy „Greenway - Naszyjnik Północy”, a w okolicy znajdziemy pole namiotowe i agroturystykę.

Po zwiedzeniu elektrowni wodnej kierujemy się za oznaczeniami szlaku na północ. Przed skrzyżowaniem znajduje się kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (szachulcowy z XVIII w.), a przy nim głaz – pomnik poświęcony mieszkańcom wsi poległym w I wojnie światowej. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo na wschód. Po ok. 500 m na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w kierunku Świerzna. Droga prowadzi przez ostatnie zabudowania wsi, dalej przemieszczamy się wzdłuż linii lasu aż do skrzyżowania z drogą leśną, w którą skręcamy (kierunek północno-zachodni).

Kolejny odcinek to skrzyżowanie Żydowo-Świerzno – skrzyżowanie leśniczówka Chocimino. Odcinek łatwy, biegnący krętą drogą leśną, miejscami utwardzoną, w całości w lesie mieszanym. Po 2,4 km docieramy do drogi wojewódzkiej nr 205. Od tego miejsca aż do Polanowa łagodne zejście w dół. Idąc, skręcamy ciągle w kierunku zachodnim, aż dochodzimy do skrzyżowania z drogą asfaltową Polanów-Żydowo. Spokojny, leśny odcinek pozwala odprężyć się podczas wędrówki.

Trzeci odcinek tej trasy to skrzyżowanie leśniczówka Chocimino Leśne – Polanów PKS. Po wejściu na drogę asfaltową kierujemy się na północ do miejscowości kończącej szlak. Po około 7 km docieramy do Polanowa, po czym na skrzyżowaniu przy stacji paliw dochodzi do nas szlak zielony pieszy „Dolina Radwi” oraz rowerowy „Greenway - Naszyjnik Północy”. Za skrzyżowaniem idziemy prosto do PKS Polanów, po drodze mijając kościół pw. Wniebowzięcia NMP z XVIII w.

 

Szlak Rezerwatów (kolor niebieski, w górnej części mapy)

- ok. 72 km. Przebieg: Darłówko - Darłowo - Zielnowo- Kowalewice - Stary Kraków- Radosław - Sławsko - Sławno - Pomiłowo - Janiewice - Krąg - Buszyno – Polanów.  

Szlak należący do znakowanych szlaków PTTK, które przecinają Zielone Serce Pomorza. Prowadzi wzdłuż rzeki Wieprzy – od jej ujścia w Darłowie do Sławna, a następnie przez malownicze tereny Wysoczyzny Polanowskiej oraz obok zamku w Krągu.

Szlak przebiega m. in. obok rezerwatów przyrody: Janiewickie Bagno, Wieleń i na rzece Grabowej. Na trasie występują też m. in. pomniki przyrody. W północnej części szlak prowadzi przez Równinę Słupską, wzdłuż dolin rzecznych Wieprzy, Rakówki i Grabowej. W końcowej części przebiega przez wzgórza Wysoczyzny Polanowskiej.

 

 

Szlak Wzniesień Moreny Czołowej (jasnozielony)

- ok. 158 km; tereny gminy Polanów, Biały Bór, Szczecinek, Borne Sulinowo, Czaplinek i Złocieniec. Przebieg szlaku: Żydowo – Gołogóra – Sępolno Wielkie – Biały Bór – Trzmielewo – Przybrda – Stępień – Gwda Wielka – Godzimierz – Szczecinek – Dziki – Jeleń – Silnowo – Międzylesie – Rakowo –Sikory – Czaplinek – Złocieniec.

 

To długi i urozmaicony szlak. Wiedzie wzgórzami morenowymi i wzdłuż głównego ciągu Pojezierza Drawskiego. Trasa przecina szlaki kajakowe na Dobrzycy i Drawie oraz Szczecinecką Pętlę Kajakową.

 

Szlak prowadzi nas drogą wojewódzką nr 205 w kierunku południowym. Na rozwidleniu dróg odbijamy z drogi wojewódzkiej i dochodzimy do elektrowni szczytowo-pompowej w Żydowie. Przed rurociągiem hydrotechnicznym szlak skręca w ścieżkę wiodącą na wschód wzdłuż kanału elektrowni. Dochodzimy ponownie do drogi wojewódzkiej nr 205, przechodzimy przez most nad kanałem i wędrując na południe skręcamy w stronę jeziora Kamienne.

Po ok. 2 km wędrówki lasem dochodzimy do wsi Gołogóra, mijając z lewej strony maszt radiostacji. Za wsią kierujemy się na południowy wschód, docierając do skraju lasu. Wędrujemy drogą leśną, a potem gruntową, mijając jezioro Wietrzno. Docieramy do drogi asfaltowej i skręcamy w kierunku Sępólna Wielkiego.

Następnie drogą asfaltową idziemy przez 1,2 km. Potem szlak skręca w drogę gruntową prowadzącą przez osadę Cieszęcino w kierunku jeziora o tej samej nazwie. Idziemy wzdłuż jego zachodniego brzegu, przechodzimy mostkiem pomiędzy jeziorami Cieszęcino i Łobez, a potem maszerujemy wzdłuż wschodniego brzegu drugiego jeziora. Dochodzimy do Białego Boru i docieramy do pl. Strażackiego z neogotyckim kościołem z 1878 r. i przystankiem PKS.

 

Odcinek II - Biały Bór PKS – Szczecinek zamek (asfalt, bruk, chodnik, drogi utwardzone, drogi gruntowe). Od rynku kierujemy się ul. Czujną, potem idziemy ul. Brzeźnicką i ul. Dworcową prawie do przejazdu kolejowego. Przed torami szlak skręca w prawo w drogę gruntową, która przebiega wzdłuż linii kolejowej. Następnie idziemy wzdłuż jeziora Bielsko i dochodzimy do Trzemielewa. Od osady wędrujemy na południe pomiędzy torami kolejowymi a jeziorem Bielsko. Przy końcu jeziora i pierwszych zabudowaniach osady Jeziernik przechodzimy przez rzeczkę Białą. Od skrzyżowania kierujemy się na zachód i po 2 km docieramy do drogi krajowej nr 20 w miejscowości Przybrda. Mijamy wieś i skręcamy w drogę utwardzoną, przechodzącą w lesie w gruntową. Po 3 km docieramy do miejscowości Stępień, mijając z prawej strony jezioro Dąbrowa (Owczarskie). Tu na uwagę zasługuje szachulcowy kościół pw. Chrystusa Króla z połowy XVIII w. Przy starym cmentarzu wchodzimy w drogę gruntową i po ok. 4 km docieramy do miejscowości Dołgie. Potem wędrujemy lasem, kilkakrotnie zbliżając się do drogi krajowej nr 20 i przechodząc przez tory kolejowe. Docieramy do Gwdy Małej, a potem Gwdy Wielkiej z neogotyckim kościołem z 1866 r.  (tędy przebiega również szlak kajakowy na Gwdzie). Przechodzimy przez Godzimierz i Czarnobór. Po dotarciu do drogi krajowej nr 11 przechodzimy przez wiadukt nad torami i kierujemy się do dworca kolejowego w Szczecinku, potem mijamy dworzec PKS. Przechodzimy przez pl. Wolności. Dochodzimy do położonego nad jeziorem Trzesiecko Zamku Książąt Pomorskich, wybudowanego w I poł. XIV w. Przy zamku dołącza do nas szlak żółty pieszy oraz liczne szlaki rowerowe.

 

Odcinek III: Szczecinek zamek - Czaplinek PKS (asfalt, bruk, drogi utwardzone, drogi gruntowe).

Maszerujemy alejkami wzdłuż jeziora Trzesiecko,  potem wzdłuż torów kolejowych wędrujemy do jeziora Lipno. Od osady Lipnica idziemy na południe drogą utwardzoną, a potem polną do drogi asfaltowej. Skręcamy w stronę jeziora Dzicze, okrążamy je i docieramy do wsi Dziki. Następnie kierujemy się do osady Jelonek, a od niej idziemy na północ do drogi krajowej nr 20. Mijamy jezioro Sarcze i docieramy do miejscowości Jeleń z kościołem szachulcowym z II poł.XVIII w.

Drogą asfaltową docieramy do Ciemnina, mijając Sowią Górę (182 m n.p.m.). Kolejne miejscowości na naszej trasie to Łączno, Silnowo Dolne i Piława z kościołem pw. Apostołów Piotra i Pawła w stylu neogotyckim i modernistycznym. Tu można też skorzystać z oferty spływu kajakowego rzeką Piławą. Następnie dochodzimy do Międzylesia, wędrujemy drogą między jeziorami Strzeszyn oraz Kocie i docieramy do wsi Strzeszyn. Potem szlak prowadzi wzdłuż jeziora Brody, mija jeziorko Krzemień i dochodzi do jeziora i wsi Rakowo. Dalej zmierzamy lasem do wsi Sikory. Idąc wzdłuż jeziora Żerdno dochodzimy do wsi o tej samej nazwie. Wędrujemy do drogi wojewódzkiej nr 163, mijamy kanał łączący jeziora Żerdno i Drawsko, potem neogotycki kościół pw. Wszystkich Świętych z 1870 r. i dochodzimy do ruin zamku z XIV–XVII w. Do Czaplinka wchodzimy drogą wojewódzką nr 163. Idziemy w kierunku ronda, przy którym znajduje się przystanek PKS. Tu jest także początek/koniec pieszego niebieskiego szlaku „Szwajcaria Połczyńska”.

 

Odcinek IV: Czaplinek PKS – Złocieniec PKP (asfalt, bruk, drogi utwardzone, drogi gruntowe). Od przystanku PKS idziemy na południowy zachód do Zawady nad jeziorem Pławno, a potem do osady Cichorzecze, niedaleko której znajduje się głaz granitowy „Tempelburg” (dawna nazwa niemiecka Czaplinka). Docieramy do Żelisławia, a następnie drogą polną idziemy na północny zachód w kierunku Siemczyna. We wsi można zobaczyć kościół neogotycki pw. Matki Bożej Różańcowej z 1854-. Dalej maszerujemy  do wsi Piaseczno, w której znajduje się kościół pw. NMP Wspomożenia Wiernych z XVII w. Idziemy w kierunku wsi Rzepowo, przed którą szlak skręca w lewo. Idziemy przez las i docieramy do wsi Głęboczek z szachulcowym młynem wodnym z 1898 roku. Przechodzimy przez Drawę. Wędrujemy do miejscowości Cieszyno. Tu warto obejrzeć kościół szachulcowy z XIX w., eklektyczny pałac z wieżyczką widokową z 1901 r. i stary cmentarz poniemiecki. Od Cieszyna aż do Złocieńca nasz szlak ma wspólny przebieg z czarnym pieszym szlakiem „Przyrodniczym Drawskiego Parku Krajobrazowego”.

Następnie dochodzimy do jeziora Siecino. Docieramy do rezerwatów: Torfowisko nad jeziorem Morzysław Mały i Jezioro Czarnówek. Mijamy po lewej jezioro Dłusko i dochodzimy do leśniczówki Złocieniec. Przechodzimy przez most na Drawie, dochodzimy do zabytkowego centrum miasta. Przy rynku warto popatrzeć na ratusz z XVIII w. (obecnie to siedziba władz miejsko-gminnych), gotycki dwunawowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP z XV w.

 

Szlak kończy się przy dworcu PKP i PKS w Złocieńcu. Tutaj znajduje się też węzeł szlaków (zielony „Zwiniętych Torów", zielony „Jezioro Kańsko", zielony „Greenway", żółty „Góra Lisica", niebieski „Dookoła Jeziora Siecino", czerwony „Szlak Drawy", czarny „Dolina Wąsawy”.

 

 

B/ PTTK Słupsk szlak pieszy

http://www.slupsk.pttk.pl/

 

Szlak "Krainy lasów i jezior" (kolor niebieski)

 

- ok. 120 km. Przebieg: Jasień – Parchowo – Bytów – Reskowo – Miastko – Żydowo.

 

Jest to szlak należący do znakowanych szlaków PTTK, które przecinają Zielone Serce Pomorza. Dobiega do żółtej trasy łącznikowej Polanów – Żydowo.

Prowadzi przez malownicze tereny południowej części Pojezierza Bytowskiego, z okolic Jeziora Jasień przez niezwykle pagórkowate i widokowe tereny okolic Parchowa i Bytowa, następnie na południe od Tuchomia, przez Miastko, aż do elektrowni szczytowo – pompowej w Żydowie.

 

 

C/ Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

http://www.przewodnik.re-create.pl/

 

Pomorska Droga Świętego Jakuba (żółty kolor)

 

Droga św. Jakuba to sieć wielu szlaków biegnących z wszystkich niemal zakątków Europy do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Droga jest podzielona na etapy, które w niektórych punktach łączą się lub rozchodzą. Każdy etap liczy ok. 20-30 km.

 

Na obszarze województwa zachodniopomorskiego szlak liczy 630 km (droga główna i drogi wariantowe), łączy się na wschodzie ze Słupską Drogą, a na zachodzie (w Świnoujściu) z Meklemburską (Północnoniemiecką) Drogą św. Jakuba.

 

Przez woj. zachodniopomorskie poszczególne etapy biegną: Etap 26: (Słupsk) – Pałowo – Sławno. Etap 27: Sławno – Darłowo. Etap 28: Darłowo – Iwięcino. Etap 29: Iwięcino – Koszalin. Etap 27a: Sławno – Polanów. Etap 28a: Polanów – Wyszewo. Etap 29a: Wyszewo – Koszalin. Etap 30: Koszalin – Dobrzyca. Etap 31: Dobrzyca – Kołobrzeg. Etap: 30a Koszalin – Białogard. Etap 31a: Białogard – Kłopotowo. Etap 31b: Kłopotowo – Kołobrzeg. Etap 32: Kołobrzeg – Trzebiatów. Etap 33: Trzebiatów – Karnice. Etap 34: Karnice – Kamień Pomorski. Etap 35: Kamień Pomorski – Wolin. Etap 36: Wolin – Międzyzdroje. Etap 37: Międzyzdroje – Świnoujście. Etap 36a: Wolin – Stepnica. Etap 37a: Stepnica – Goleniów. Etap 38a: Goleniów – Szczecin. Szlak oznakowany jest zgodnie z tradycją żółtymi muszlami malowanymi na drzewach oraz tabliczkami.

 

Od strony Sławna droga prowadzi do Drzeńska i Krągu. Udając się z Drzeńska do Krągu warto wstąpić do miejscowości Komorowo, gdzie znajduje się unikatowy, XV-wieczny kościół. Do Krągu wchodzimy leśną drogą okrążając Jezioro Zamkowe od zachodniej strony. W Krągu znajduje się niezwykle interesujący zamek, zaprojektowany tak, by nawiązywał do kalendarza - okien jest tyle, ile dni w roku, pomieszczeń - ile tygodni, wejść tyle, ile miesięcy, a wież tyle, ile jest kwartałów. Zbudowany w XV w., wielokrotnie był przebudowywany. Obecnie mieści się tu hotel. W pobliżu zamku znajduje się dawna kaplica zamkowa z 1580 r. (obecnie kościół pw. Zwiastowania NMP).

Dalej szlak wiedzie w kierunku Buszyna i Wielinia. W tej miejscowości uwagę zwraca ryglowy kościół pw. Chrystusa Króla z 1698 r. z barokowym wyposażeniem. Z Wielinia Droga św. Jakuba prowadzi leśnym traktem wzdłuż brzegu jeziora Wielin i dalej na południowy zachód w kierunku Polanowa i Świętej Góry Polanowskiej, po drodze mijając Kapliczki Tajemnic Różańcowych. W czasach pogańskich na wzgórzu oddawano cześć słowiańskim bogom i czerpano wodę ze świętego źródła, a w XII w. tu zbudowano kaplicę ku czci Maryi. Aż do końca XVI w. miejscem tym opiekowali się cystersi, rozwijając tradycję pielgrzymowania. Od 2002 r. znajduje się tutaj Pustelnia Ojców Franciszkanów.

Na Świętej Górze Polanowskiej kończy się etap 27a, a zaczyna 28a, wiodący z Polanowa do Wyszewa. Trasa prowadzi przez pewien odcinek dawną linią kolejową, później dróżkami wśród lasów i pól aż do miejscowości Jacinki. Potem szlak wiedzie drogą nr 206. Tu, na trasie Jacinki–Nacław znajduje się najdłuższa w Polsce Aleja Bukowa.

 

Szczegóły dotyczące całej trasy można znaleźć pod adresem: przewodnik.re-create.pl .

 

D/ Gmina Polanów

https://polanow.pl/

 

Droga rowerowa Gminy Polanów na trasie Jacinki – Polanów oraz Rzeczyca Wielka (kolor jasnoniebieski w środkowej części mapy)

W ramach inwestycji zrealizowanej w systemie regionalnym pn. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w Polanowie przy ul. Wolności powstało Centrum Przesiadkowe. Podróżujący mogą tu przesiąść się z samochodu osobowego lub roweru i kontynuować przejazd transportem publicznym lub pieszo. W centrum Przesiadkowym można pozostawić rower lub bagaż.

Pod wiatą są dostępne stanowiska dla 30 rowerów, 28 zamykanych szafek pełniących funkcję przechowalni bagażu, siedziska betonowe z elementami drewnianymi.

W ramach projektu wybudowano ok. 9 km dróg rowerowych w kierunkach Jacinki – Polanów oraz Rzeczyca Wielka –Polanów. Na trasie powstały elementy małej architektury m.in. stojaki na rowery, kosze na śmieci, tablice informacyjne.

 

Na podstawie mat. PTTK Koszalin, Urząd Marszałkowski w Szczecinie, PTTK Słupsk, ZIT Koszalin 

 

 

 

 


Baza noclegowa RDLP w Szczecinku Baza noclegowa RDLP w Szczecinku