Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwat Dolina Pustynki. 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych.

Na terenie Nadleśnictwa Polanów  został utworzony Rezerwat Dolina Pustynki. Rezerwat został powołany na podstawie Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie z dnia 4 grudnia 2024 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody „Dolina Pustynki”. Powstał w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.  

 

To obszar o łącznej powierzchni 39,24 ha (jego otulina ma ponad 34 ha), położony na terenie gminy Polanów. Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie układu dolinowego naturalnie ukształtowanej rzeki o charakterze podgórskim oraz dobrze zachowanych źródlisk i zboczowych lasów grądowych z licznymi wiekowymi drzewami.

Rezerwat znajduje się na Wysoczyźnie Polanowskiej, w rejonie Rzeczycy Wielkiej. Obejmuje  odcinek rzeki Pustynki (dopływu Grabowej) wraz z jej dopływami i fragmentami doliny. Jest  częściowo w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 Dolina Grabowej. 

 

Ze względu na dominujący przedmiot ochrony typ obszaru chronionego określono jako biocenotyczny i fizjocenotyczny, a podtyp – biocenoz naturalnych i półnaturalnych, natomiast ze względu na główny typ ekosystemu określono jako typ różnych ekosystemów, a podtyp – lasów i wód.

W rezerwacie występują chronione siedliska przyrodnicze: to przede wszystkim grąd subatlantycki, ale także łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe, jesionowe oraz inicjalna forma nizinnych i podgórskich rzek ze zbiorowiskami m.in. włosieniczników. Najcenniejsza przyrodniczo jest rzeka Pustynka o bystrym, czystym nurcie, otoczona przez tereny leśne (m.in. sędziwe lasy grądowe). Do najcenniejszych gatunków flory zaliczają się podrzeń żebrowiec, źródliskowiec zmienny, miechera spłaszczona, nastroszek kędzierzawy i miedzik płaski; fauny – zimorodek, pliszka górska, żuraw zwyczajny, samotnik.

 

- To teren, gdzie w części był Stary Folusz – mówi Nadleśniczy Jacek Todys. - Mamy tam ładnie zachowane grądy. Znajduje się tam też ścieżka przyrodnicza. Natomiast trzeba pamiętać, że teren rezerwatu jest objęty zakazem wstępu z uwagi na konieczność ochrony występujących tam  gatunków, a więc np. na grzyby nie należy tam chodzić. Są pewne odstępstwa od zakazu – prawo wstępu mają leśnicy, m. in. z uwagi na konieczność kontroli terenu.

 

Teren Nadleśnictwa Polanów to także inne istniejące już rezerwaty. To m. in. Wieleń i Wapienny Las. To także Rezerwat na rzece Grabowej. I tu Nadleśniczy przyznaje, że trwają prace nad jego powiększeniem przy współpracy z Klubem Przyrodników. Rezerwat miałby zostać powiększony o dolinę rzeczną.

Nadleśniczy Jacek Todys zapowiada, że w nowym roku jest szansa na to, że jeden ze „Spacerów z leśnikiem”, które tak lubicie, zostanie zorganizowany  w Dolinie Pustynki.  O szczegółach, jak zawsze, poinformujemy na fb oraz na stronie internetowej Nadleśnictwa Polanów.