Aktuelles
Narada Urządzeniowa w Nadleśnictwie Polanów
Narada Urządzeniowa w Nadleśnictwie Polanów
W naszym Nadleśnictwie odbyła się Narada Urządzeniowa do projektu Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Polanów na lata 2027-2036. Wśród uczestników gościliśmy przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej ze Szczecinka, Wydziału Urządzania Lasu i Geomatyki, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie, Klubu Przyrodników, a także Zespołu Lokalnej Współpracy i oczywiście Nadleśnictwa Polanów.
- Narada Urządzeniowa stanowi bardzo ważny etap prac nad Planem Urządzania Lasu, można powiedzieć, że to wstęp do tych prac – wyjaśnia Nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów Jacek Todys. – To podsumowanie naszych działań, ale też informacje i dyskusja nad wizją rozwoju naszych lasów w kolejnych latach, z uwzględnieniem zachodzących zmian, w tym zmian klimatu i oczekiwań społecznych. Las spełnia funkcje produkcyjne, ekologiczne i społeczne i te funkcje muszą być spójne, muszą współgrać ze sobą, i to wszystko musi znaleźć odzwierciedlenie w naszych planach. Gdy dziś podejmujemy decyzje o przyszłości naszych lasów, musimy mieć na uwadze to, co się dzieje z drzewostanem i co może się z nim stać w przyszłości, jak np. sosna, czy buk. Co, gdy te drzewa zaczną chorować? O tym musimy myśleć z dużym wyprzedzeniem, planując nasze działania.
O funkcjach lasu, a także m. in. o zasadności powołania LKP Nadleśniczy Jacek Todys mówił podczas prezentacji, którą przygotował na Naradę Urządzeniową. - Uwzględnianie w gospodarce leśnej ekologicznych i społecznych funkcji lasu, określanych często jako pozaprodukcyjne, od 1957 r. znalazło wyraz w wyróżnianiu lasów o charakterze ochronnym – mówił Nadleśniczy. - Gospodarka leśna obejmuje także turystyczne zagospodarowanie lasu oraz funkcje edukacyjne, pełnione przez nadleśnictwa. W celu przybliżenia mieszkańcom województwa funkcji lasu i jego zrównoważonego wykorzystania, powołano leśne kompleksy promocyjne, czyli LKP, a dokładniej: „Puszcze Szczecińskie” w rejonie Szczecina i „Lasy Środkowopomorskie” w północno-wschodniej części województwa. Jednym z celów tego przedsięwzięcia jest powszechna edukacja leśna.
Lasy na obszarze województwa podlegają intensywnej antropopresji. Znaczna liczba kompleksów leśnych charakteryzuje się przydatnością dla potrzeb turystyki i rekreacji. - Przyjmuje się, że na obszarze lasów przeznaczonych do rekreacji wiek drzewostanu powinien przekraczać 40 lat – mówił także podczas wystąpienia Nadleśniczy Jacek Todys. - Siedliska boru świeżego stwarzają korzystne warunki bioklimatyczne. Nadają się do ograniczonej penetracji, lokalizacji w pobliżu sanatoriów i szpitali. Użytkowanie rekreacyjne borów sosnowych powinno być ograniczone ze względu na niską odporność siedliska. Bory mieszane są dość odporne na użytkowanie rekreacyjne i nadają się do uprawiania wszystkich form wypoczynku, łącznie z wykorzystaniem terapeutycznym. Ekosystemy bagienne i siedliska olsowe są mało przydatne pod względem turystycznym i nie nadają się do dłuższego przebywania, ze względu na stałe lub okresowe uwilgotnienie i wysokie stężenie substancji lotnych przy małej ruchliwości powietrza. Wskazanie i zagospodarowanie miejsc turystycznych (polan, parkingów, wybiegów dla psów) ograniczy w sposób widoczny niekontrolowaną penetrację lasu i związane z tym problemy, chroniąc jednocześnie najwartościowsze fragmenty obszarów leśnych. Z penetracji turystycznej wyłączone są rezerwaty przyrody oraz lasy stanowiące ostoje zwierząt podlegających ochronie gatunkowej – podkreślił Nadleśniczy.
Dyskusja podczas narady dotyczyła kilku tematów istotnych z punktu widzenia realizacji zrównoważonej gospodarki leśnej. To m. in. analiza typów drzewostanu, składy gatunkowe upraw, sposób zagospodarowania lasu.
- Bardzo ważne było też omówienie występowania drzewostanów niestabilnych i określenia szczególnych potrzeb lasu w zakresie ochrony lasu, a także - w jaki sposób podejść do gospodarstwa lasów niestabilnych. Mamy dużą ilość udziału gruntów porolnych, mamy sypiące się drzewostany świerkowe, osłabione lasy sosnowe. Musimy się zastanowić, w jaki sposób te drzewostany zagospodarować, czy tworzyć specjalne gospodarstwa – tłumaczy Nadleśniczy Jacek Todys. – Przed nami dużo pracy w związku z przygotowaniem Planu Urządzenia Lasu na kolejne dziesięciolecie, dla przyszłych pokoleń. By efekty były zadowalające dla każdej z zainteresowanych stron, stawiamy na szeroką współpracę w tym zakresie, w tym z Zespołem Współpracy Lokalnej, który reprezentuje lokalną społeczność.