Lista aktualności
Spacer z leśnikiem z udziałem Zespołu Lokalnej Współpracy
Za nami kolejny Spacer z leśnikiem, ale tym razem w nieco innej odsłonie. Mianowicie naszymi gośćmi byli członkowie Zespołu Lokalnej Współpracy, który działa w Nadleśnictwie Polanów.
Przypomnijmy, ZLW został powołany Zarządzeniem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Celem ZLW jest prowadzenie dialogu społecznego, wymiana informacji oraz konsultowanie założeń do budowy projektu Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Polanów na lata 2027 – 2036 w zakresie lasów o zwiększonej funkcji społecznej oraz zaplanowanie niezbędnych działań gospodarczych i ochronnych zmierzających do ich bezpiecznego udostępnienia. Podobne gremia są tworzone w innych nadleśnictwach w całym kraju. Praca w ZLW, w którym zasiadają przedstawiciele różnych środowisk i instytucji z terenu objętego działaniem Nadleśnictwa, odbywa się na zasadzie wolontariatu, nieodpłatnie.
23 stycznia odbyło się pierwsze posiedzenie ZLW w naszym Nadleśnictwie. Kolejne spotkanie, 7 lutego, było typowo terenowe. Spacer z leśnikiem poprowadził Nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów Jacek Todys. Wspólnie z ZLW gościła również u nas Koordynator prac ZLW w Nadleśnictwie Polanów - Anita Skrzoska – Jarkowska, starszy specjalista Służby Leśnej ds. edukacji i turystyki w Wydziale Ochrony Przyrody Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.
Odwiedziliśmy Ścieżkę Zdrowia – znaną powszechnie w Polanowie trasę rekreacyjną, która jest jedną z przygotowanych przez nas atrakcji i jest pod naszym nadzorem. Byliśmy również w Parku Rekreacyjno – Przyrodniczym Megality Borkowo, a na koniec udaliśmy się na Leśną Ścieżkę Dydaktyczną w Krągu – to także jedna z naszych atrakcji turystycznych, którą wszystkim polecamy, o każdej porze roku.
Podczas naszej wyprawy, w każdym z wymienionych miejsc, Nadleśniczy Jacek Todys omawiał m. in. zasady gospodarki leśnej, pokazywał też drzewostan zniszczony przez kornika drukarza. Odpowiadał także na pytania członków ZLW i wyjaśniał wszelkie wątpliwości, m. in. na temat lasów o zwiększonej funkcji społecznej.
Dodajmy, że Nadleśnictwo Polanów przygotowało na swoim terenie wstępną propozycję lokalizacji lasów o zwiększonej funkcji społecznej. To 9 miejsc, a dokładniej:
- Megality Borkowo (ok. 37 ha) – gdzie byliśmy podczas Spaceru z leśnikiem teraz – 7 lutego
- Okolice Krągu (ok. 52 ha) – tu także byliśmy z Zespołem Lokalnej Współpracy
- Obozowisko harcerskie (ok. 14 ha)
- Okolice Wielina (Jezioro Trzcińskie) (ok. 26 ha)
- Zielony Punkt Kontrolny i Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Polanowie (ok. 54 ha)
- Góra Warblewska (150 ha) – to kolejne miejsce, które wizytował ZLW
- Zalew Polanowski i Czerwony Most (ok. 59 ha)
- Święta Góra Polanowska (ok. 105 ha)
- Okolice Żydowa (elektrownia wodna, ok. 130 ha).
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział i ciekawe rozmowy, które niewątpliwie są wartością dodaną i wnoszą wiele dobrego w naszą współpracę ze społeczeństwem. A przy tym pozwalają nam leśnikom spojrzeć na pewne sprawy związane z gospodarką leśną okiem innych mieszkańców i dają nam również możliwość wytłumaczenia wszelkich zawiłości dotyczących naszej pracy na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej.