Wydawca treści
Gospodarka łowiecka
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny reguluje prawo polskie i unijne.
Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.
W myśl ustawy „Prawo łowieckie" łowiectwo rozumie się jako ochronę zwierzyny (zwierząt łownych) i gospodarowanie ich zasobami zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Polanów gospodarka łowiecka prowadzona jest w 6 obwodach łowieckich.
Do obwodów wydzierżawionych przez koła łowieckie należą:
• obwód nr 39 Koła Łowieckiego „Bielik" w Sławnie
• obwód nr 40 Koła Łowieckiego „Dzik" w Polanowie
• obwód nr 63 Koła Łowieckiego „Odyniec" w Darłowie
• obwód nr 293 Koła Łowieckiego „Diana" w Warcinie
Do obwodów wyłączonych z wydzierżawienia zaliczamy obwody:
• obwód nr 60 OHZ Nadleśnictwo Polanów
• obwód nr 61 OHZ Nadleśnictwo Polanów
Wyżej wymienione obwody wchodzą w skład 24 Rejonu hodowlanego nadzorowanego przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Polanów.
Nadleśnictwo Polanów prowadzi od 1991 roku Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ). Początkowo Nadleśnictwo gospodarowało w jednym obwodzie – nr 60. W 2003 roku, po decyzji Dyrektora RDLP w Szczecinku, Ośrodek został powiększony o obwód nr 53 znajdujący się na terenie Nadleśnictw Sławno i Warcino, który w ramach zmian numeracji w roku 2014 został przemianowany na obwód łowiecki nr 198. Następnie w roku 2022 w wyniku nowego podziału województw na obwody łowieckie obwody 60 i 198 zostały podzielone zgodnie z przebiegiem granicy województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. W następstwie nowego podziału powstały obwody 60, 198, 320 i 321. W roku 2023 Nadleśnictwo decyzją Ministra Klimatu i Środowiska otrzymało w zarząd obwód łowiecki nr 61.
Obecnie prowadzony przez Nadleśnictwo Polanów Ośrodek Hodowli Zwierzyny gospodaruje na 5 obwodach łowieckich (60, 61, 198, 320 i 321) o łącznej powierzchni 17 685,08 ha.
Najważniejszymi celami prowadzonej w Nadleśnictwie gospodarki łowieckiej są:
1) prowadzenie wzorcowego zagospodarowania łowisk;2) wdrażanie nowych osiągnięć z zakresu łowiectwa;
3) prowadzenie badań naukowych;
4) odtwarzanie populacji zanikających gatunków zwierząt dziko żyjących;
5) hodowla zwierząt łownych szczególnie pożytecznych w biocenozach leśnych;
6) prowadzenie szkoleń z zakresu łowiectwa.
Na terenie OHZ oprócz realizacji celów związanych z prowadzeniem zagospodarowania łowisk wykonywane są również polowania. Połączenie wysokich stanów zwierzyny z urozmaiconą konfiguracją terenową łowisk sprzyja atrakcyjnym polowaniom.